Menu

Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej - Eliza Orzeszkowa (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365588159 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Eliza Orzeszkowa 
  • Wydawnictwo Ossolineum 
  • Ilość stron 96 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Botaniczne pasje Elizy Orzeszkowej są silnie obecne w jej twórczości literackiej. "Ze spojrzeń w przestworza i z pilnego przypatrywania się ziemi, z rozglądania się pośród krzewin i drzew, zbóż, traw i kwiatów (…) wyłania się pochwała krainy przychylnej wszelkiemu życiu i życia pełnej" - pisał o "Nad Niemnem" Józef Bachórz.

Pisarka studiowała botanikę ludową nie tylko na potrzeby "Nad Niemnem" (1887), ale też "Tytana, fauna i nimfy. Wśród kwiatów" (1895), "Wesela Wiesiołka" (1900) czy "Niepoprawnego" (1900).

Spędzała długie godziny na zbieraniu roślin, precyzyjnym ich suszeniu, a następnie układaniu w zielniki albo kompilacje kwiatowe. Album florystyczny, którego karty demonstrujemy, jest jednym z wielu opracowanych poprzez pisarkę.

Powstał w 1890 roku jako charytatywny dar na rzecz głodujących mieszkańców Galicji. W roku 1894 został uhonorowany złotym medalem na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie. Obecnie albumem opiekuje się ossoliński Dział Rękopisów.

Eliza Orzeszkowa (1841-1910) - jedna z najwybitniejszych pisarek polskiego pozytywizmu, publicystka i działaczka społeczna. Autorka powieści, nowel i opowiadań, m.in. "Dziurdziowie" (1885), "Nad Niemnem" (1887), "Cham" (1888), "Gloria victis" (1910).

Jej twórczość obrazuje idee epoki oraz najważniejsze problemy życia społecznego. Podejmuje również problemy konfliktów narodowych, wyjątkowo powstania styczniowego. Jej książki cieszyły się dużą popularnością, a sama Orzeszkowa uchodziła za autorytet.

Publikowała w "Tygodniku Ilustrowanym" i "Przeglądzie Tygodniowym". Przyjaźniła się z Marią Konopnicką. W pierwszych latach XIX wieku dwukrotnie wysuwano jej kandydaturę do Literackiej Nagrody Nobla.

Magdalena Jonca - literaturoznawca, profesor w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Bada literaturę XIX wieku, literackie kreacje postaci historycznych oraz twórczość Słowackiego, Norwida, Dygasińskiego i Orzeszkowej.

Naukowo interesuje się także literaturą dla dzieci i młodzieży. Autorka monografii "Sierota w literaturze polskiej dla dzieci w XIX wieku" (1994), "Enfants terribles. Dzieci złe, źle wychowane w literaturze polskiej XIX wieku" (2005), "Królowa Jadwiga.

Szkice do portretu literackiego" (2013). Zbigniew Mirek - botanik, profesor, pracownik Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN, którym kierował w latach 1999?2011. Jest autorem ponad pięciuset publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu botaniki, ochrony przyrody oraz ekoteologii i ekoetyki.

Był prezesem Polskiego Towarzystwa Botanicznego, przewodniczącym Komitetu Botaniki PAN, Komitetu Ochrony Przyrody PAN i członkiem Komitetu Ekologii PAN. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

"Florystyczne albumy, z uwagi na ich wyjątkowe walory estetyczne, stanowiły swego typu ukoronowanie rozlicznych, jak je nazwała [Orzeszkowa], «robót kwiatowych», którymi się szczyciła i w których wytwarzaniu osiągnęła biegłość.

bezkompromisowcowym zapleczem tych prac były łąki i pola na przestrzeni 5-7 mil wokół wsi Miniewicze i Poniemuń, do których w latach 1878-1896 wyjeżdżała na cztery wakacyjne miesiące wraz ze swym «najbliższym sztabem» i pieskiem Turkiem i kotką Baśką".

ze "Wstępu" Magdaleny Joncy

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.