Menu

ErotoSlavia O miłości i erotyce w literaturach słowiańskich. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach! (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381423700 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Dejan Ajdačić 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 290 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Publikacja posiada zbiór szkiców na temat miłości serbskiego slawisty Dejana Ajdačicia. Teoretyka i krytyka literatury, folklorysty i etnolingwisty, badacza kontrastywnej kulturologii słowiańskiej, tłumacza i redaktora, łączącego znajomość trzech słowiańskich tradycji kulturowych: południowej, wschodniej i zachodniej. W zamieszczonych tekstach autor demonstruje interpretacje dzieł renesansu, romantyzmu, realizmu, nadrealizmu - aż po najnowsze utwory literatury chorwackiej, serbskiej, bułgarskiej, czeskiej, polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.
"wyjątkowo ważnym walorem książki jest, z jednej strony, jej aletheiczny rozmiar, przypominający Czytelnikowi doby ponowoczesnej, kiedy umarły wielkie narracje, kulturowy namysł nad tajemnicą miłości eros, w którym to, co filozoficzne, przenika się z tym, co literackie, a to, co teologiczne - z tym, co ludowe. […] Tak jak sama miłość jest zagadką, tak formy jej literackiego obrazowania są na pewno w tym potężnym wypadku próbą przejścia poprzez labirynt form i ukazania tego, co najszczególniejsze w miłości. Całość bez dwóch zdań generuje dla polskiego Czytelnika, niekoniecznie zainteresowanego literaturami słowiańskimi, bardzo atrakcyjny projekt badaczy w perspektywie antropologicznej, komparatystycznej i filologicznej".
Ze wstępu prof. UZ dr. Hab. Bogdana Trochy

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.