Menu

Legenda polska Kościół - Religia - Patriotyzm 1764 - 1864 - Wysyłka od 4,99 - porównuj ceny z wysyłką (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788379650323 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Ewa Jabłońska-Deptuła 
  • Wydawnictwo EDITIONS SPOTKANIA 
  • Ilość stron 242 
  • Rok wydania 2015 

Opis

[?] ?narody, które tracą pamięć ? tracą życie?. Dlatego też tak istotne jest zachowanie ciągłości kulturowej, świadomość jak przetrwaliśmy czasy najtrudniejsze przeszło stuletniego wynaradawiania
/ Ewa Jabłońska-Deptuła /

?Legenda polska? opowiada o patriotyzmie wyrosłym z buntu wobec zaborców, występującym przeciw niewoli i wynaradawianiu, którego cechą typową było, manifestowane wręcz, wyznanie wiary. Jej bohaterem ? zbiorowym ? stały się kolejne pokolenia walczące o wolność Polski, od czasów Konfederacji Barskiej, poprzez Insurekcję Kościuszkowską, Powstanie Listopadowe, Wiosnę Ludów, do Powstania Styczniowego dochodząc. O kolejach i znaczeniu historycznych splotów religii i ruchów wyzwoleńczych pisze pogrążona w głębokiej refleksji nad tematem Autorka.
Legenda polska budujeła się sama, jako głos ludu zapisywana w strofach anonimowych pieśni. Wykwitała też w wierszach poetów, o których Niemcewicz pisał:
Poeta przepełniony namiętnością do Polski, i zgrozą nad jej losem, w nieprzeciętnych obrazach wystawia okropnej wierności historyczną prawdę.
Te poetyckie obrazy układając mozaikę znaczeń i treści sformowały fresk wrastający w pamięć zbiorową i świadomość Polaków tworząc wartość kulturową opisującą naszą narodową mentalność, a do której ? my dzisiejsi ? nadal winniśmy się odnosić.

znaczną częścią pozycji jest załączona część albumowa w której demonstrujemy reprodukcje grafik z epoki, biżuterii patriotycznej. Strofy pieśni i poezji patriotycznej, pomiędzy innymi dzięki którym świadomość narodowa i patriotyzm przetrwały. Część albumowa jest zamieszczona na 80 stronach.


O autorce:
Ewa Jabłońska-Deptuła urodziła się 3 lutego 1931 roku w Warszawie, zmarła 8 listopada 2008 roku w Lublinie. Kierowała Katedrą Historii Kultury Polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim będąc tu inicjatorką badań nad historią kobiety i rodziny i nad dziejami polskich zgromadzeń zakonnych w XIX wieku. Występowała jako rzeczoznawca w procesach beatyfikacyjnych polskich kandydatów na ołtarze. W latach 1981-1989 przewodniczyła Komisji Uczelnianej NSZZ ?Solidarność? Pracowników KUL. W roku 1982 była internowana w Gołdapi. Opublikowała około trzystu prac, w tym kilkanaście pozycji naukowych. Związana duchowo ze środowiskiem Lasek, została pochowana na cmentarzu przy tamtejszym Zakładzie dla Ociemniałych.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.