Menu

Niepodległa Warszawa - Praca zbiorowa (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788363842901 
  • Oprawa twarda 
  • Autor praca zbiorowa 
  • Wydawnictwo Skarpa Warszawska 
  • Ilość stron 192 
  • Rok wydania 2019 

Opis

nieszablonowy album na 100-lecie niepodległości Polski.
Warszawa, która w 1944 roku przeżyła własną śmierć, utraciła bezpowrotnie swój dawny charakter. Na szczęście zachował się on na starych fotografiach, dzięki którym dzisiejsze pokolenia Polaków mogą się przenieść w czasie.
Niepodległa Warszawa w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego to album ze dokładnie wyselekcjonowanymi zdjęciami ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie, które nie były dotąd publikowane.
Po odradzającej się Warszawie podążamy śladem fotografa, który dokumentował życie swego miasta od początku XX wieku do wybuchu II wojny światowej. Oglądamy stolicę jednocześnie w przededniu odzyskania poprzez Polskę niepodległości, jak i wolną już, prężnie się rozwijającą w dwudziestoleciu międzywojennym. Fotografie Zdzisława Marcinkowskiego pokazują Warszawę w pełnym przekroju: zniszczone kamienice i drewniane domy obok okazałych pałaców, uliczni handlarze, żebracy i bose dzieci obok bogatych mieszczan, ludzi nauki i kultury, wozy konne obok postępowych samochodów.
Tego obrazu miasta dopełniają pełne ciekawostek opisy sytuacji gospodarczo-społecznej w ówczesnej Warszawie.
Zdzisław Marcinkowski (18801944?) całe swoje życie związał z Warszawą. Tu mieszkał, pracował i tutaj też zrobił najwięcej swoich zdjęć. Był członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W czasie wojny pomagał w działalności konspiracyjnej. Podczas powstania warszawskiego już 6 sierpnia został aresztowany przez gestapo i przewieziony do obozu w Auschwitz. Tam słuch po nim zaginął.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.