Menu

Pop-art po Holokauście Boris Lurie. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach! (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365851215 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Boris Lurie 
  • Wydawnictwo Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie 
  • Ilość stron 288 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Katalog wystawy "Pop-art po Holokauście"Boris Lurie (1924-2008) to artysta amerykański pochodzenia żydowskiego. W czasie wojny wraz z ojcem był więziony w obozach koncentracyjnych. Jego babka, matka, siostra i ukochana zostały rozstrzelane w trakcie masakry w Rumbuli w 1941 roku.

Twórczość Luriego ściśle jednoczy się z traumą Holokaustu. Żeby się z nią zmierzyć, artysta wypracował unikalny język symboli, w którym autentyzm i napięcie emocjonalne przekraczają to, co optymalne i wymagające szacunku. Sygnaturami wielu jego prac są gwiazda Dawida oraz słowo "NO". Gwiazda oznacza przynależność do żydowskiego losu. "NO" to deklaracja gotowości do sprzeciwiania się złu.

Publikacja obok wysokiej jakości reprodukcji i fotografii prac mieści pierwsze polskie tłumaczenia prozy i wierszy Borisa Luriego (w tym obfite fragmenty powieści Dom Anity), kalendarium jego życia i eseje Marii Anny Potockiej i Bartosza Kwiecińskiego. Na załączonej płycie znajduje się wywiad z Gertrude Stein wspominającą artystę (jego rozszerzona wersja została umieszczona w książce).

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.