Menu

PRZEDWOJENNY LWÓW NAJPIĘKNIEJSZE FOTOGRAFIE TW (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788377730539 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Słoniowska Żanna 
  • Wydawnictwo RM 
  • Ilość stron 104 
  • Rok wydania 2013 

Opis

Na strychu pewnej lwowskiej willi bawiło się dwóch nieznacznych chłopców. W pewnym momencie zauważyli w ścianie pęknięcie. A ponieważ znali niezwykłe historie o niebanalnych znaleziskach ukrytych w nieodgadnionych miejscach (takich jak to), ze wszelkich sił starali się poszerzyć szczelinę. Wkrótce okazało się, iż w ścianie jest wnęka, a we wnęce skarb mieniący się srebrem i złotem...

W ten nieco bajeczny sposób rozpoczyna się opowieść o mieście niezwykłym, tylko po części składająca się ze słów, bo głównym jej przekaźnikiem jest obraz. Miastem tym jest zaginiona, dawno nieistniejąca kraina, Atlantyda zatopiona poprzez wojny, ludobójstwo, eksterminację i inne okrucieństwa - Lwów przedwojenny.

specyficzne zdjęcia, z których większość jest po raz pierwszy publikowana w Polsce, zrobione pozostały przez mistrzów pokroju Adama Lenkiewicza, Zygmunta Goldhammera czy marka Münza. Są na nich kościoły, cerkwie i synagogi - te nadal przyozdabiaące panoramę miasta i te nieistniejące, rzadkie ujęcia zapomnianych przedwojennych kawiarni, kin, pasaży i sklepów, uwieczniony przez folklor targ Krakidały, pierwszy tramwaj elektryczny, przepych Międzynarodowej Wystawy Krajowej, duma wyścigów Grand Prix, a także zwyczajni ludzie podczas realizowania swoich powszednich zajęć lub spacerów - w cylindrach i melonikach, w gorsetach i ze zwiewnymi szalami.

Dzięki urodzonej we Lwowie pisarce, dziennikarce i tłumaczce Żannie Słoniowskiej poznamy legendę o smoku, nie wawelskim, ale świętojurskim, dowiemy się, dlaczego Lwów nazywany jest miastem-statkiem, mimo że ma rzekę ukrytą pod ziemią, odkryjemy niedużo znane fakty o polsko-ukraińskich walkach w 1918 roku i odbędziemy nastrojowy spacer ulicami przedwojennego miasta.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.