Manu

Sirio AS-100

Cechy produktu

  • Producent Sirio 
  • Wysokość 102 cm
  • Montaż podstawa magnesowa 

Opis

Dbasz o bezpieczeństwo swoje i innych, ale CB niedomaga? Zastanów się nad zakupem CB-Radia. Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, sprawdź co oferuje antena CB Sirio AS-100 .

Wprowadzenie

Przez lata CB-Radio było domeną tylko samochodów ciężarowych. Urządzenie to przydawało się w komunikacji na długich trasach. W tej chwili można je bardzo często spotkać w pojazdach osobowych, nawet w dużych miastach, gdzie również są przydatne. Dobre radio nie będzie spełniało swojego zadania, jeśli nie będzie odpowiednio skonfigurowane. Wiele współczesnych samochodów emituje znaczące zakłócenia i tylko dobrze skonfigurowane odbiorniki CB są w stanie odpowiednio działać.

Specyfikacja i rola anteny

Dobre radio to połowa sukcesu. Do odpowiedniego działania urządzenia musimy posiadać także dobrą antenę. Przy wyborze anteny musimy sobie odpowiedzieć na pytanie gdzie najczęściej jeździmy. Jeśli są to długie trasy warto zainwestować w długą antenę, która zapewni odpowiedni zasięg. Ma ona jednak minus w postaci zbierania dużej ilości szumów. Krótsze anteny niwelują tę sytuację. To właśnie one przydają się w mieście, w dużym zagęszczeniu zakłóceń. Najlepiej wybrać długość z zakresu od 1-1,30 m. Antena to nie wszystko. Istotne jest też jej montowanie i ewentualny demontaż. Większość jest montowana za pomocą podkładki magnetycznej, dzięki czemu możemy szybko antenę postawić na dachu lub ją z niego zdjąć. Dla własnej wygody warto też szukać anteny z opcją pochylenia, która przydaje się, gdy garażujemy nasze auto. Antena Sirio AS-100 ma wysokość 102 cm cm, jednak można ją nieznacznie wydłużyć lub skrócić w zależności od potrzeby (która wynika głównie z kalibracji). Wśród użytkowników CB radia panuje przekonanie, że anten montowanych magnetycznie, nie trzeba bezwzględnie stroić. Nie jest to do końca prawda. W zasadzie każda antena magnetyczna jest tak skonstruowana, aby była bezpieczna dla radiotelefonu. Trzeba jednak pamiętać, że strojenie anteny optymalizuje jej pracę. Procedura ta jest stosunkowo łatwa (jeśli nie potrafimy tego zrobić, można to za niewielkie pieniądze zlecić fachowcowi), a jakość odbieranego sygnału będzie dużo wyższa.

Montaż

Anteny można zamocować na dwa sposoby. Wspominany wcześniej, za pomocą magnesu oraz na stałe. Przy tym pierwszym sposobie wystarczy tylko postawić antenę na dachu. Sposób montażu na stałe, opiera się na uchwytach, które musimy najpierw przytwierdzić do karoserii naszego auta. Oba sposoby mają swoje wady i zalety. Zalety montażu na podstawie magnetycznej to bardzo łatwy montaż i demontaż nie wymagający wykonywania otworów. Możliwość schowania anteny wraz z podstawą magnetyczną na przykład na noc do bagażnika. Plusem jest także brak otworów montażowych czy innych, niepożądanych śladów montażu anteny, mogących mieć znaczenie przy odsprzedaży pojazdu. Za wady montażu "na magnes" uznaje się gorszą jakość sygnału w porównaniu z anteną montowaną na stałe. Dochodzi do tego niebezpieczeństwo porysowania lakieru pod magnesem (chociaż można temu zapobiec używając specjalne podkładki). Minusem jest też ryzyko kradzieży w przypadku pozostawienia anteny na zaparkowanym pojeździe. Antena mocowana magnesowo, może też stwarzać zagrożenie podczas wypadku drogowego. Z kolei zaletą trwałego montażu do karoserii jest wyraźnie większa sprawność działania w porównaniu z anteną na podstawie magnetycznej, a także mniejszą wrażliwość takiej anteny na szybką jazdę i gwałtowne hamowanie. Wadą oczywiście jest trudniejszy montaż, wymagający wykonania otworu w karoserii lub zastosowania specjalnego uchwytu (który także najczęściej trzeba zamocować za pomocą śrub). W przypadku demontażu takiej anteny najczęściej pozostaje po niej widoczny ślad.

Podsumowanie

Najlepsze zasięgi uzyskamy przy antenie zamocowanej bezpośrednio do dachu pojazdu. Stawianie anteny na klapie bagażnika nie jest polecane. Dzieje się tak dlatego, że najczęściej owa klapa nie łączy się bezpośrednio z masą pojazdu, co obniża skuteczność anteny. Dlatego najlepszym miejscem jest środek dachu pojazdu. Dobra antena CB jest nieodzowna, jeśli chcemy korzystać z tego urządzenia w samochodzie. Produkt Sirio AS-100 to przykład doskonałej anteny, która może stanowić dobrą alternatywę dla tych z gotowych zestawów CB. Jeśli więc słabe działanie Twojego samochodowego CB Cię denerwuje, warto pomyśleć o zmianie anteny.

Filmy

Filmy pochodzą z serwisu YouTube. Zostały stworzone przez różnych autorów z całego świata. Ich jakość jest dość zróżnicowana.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie