Moje konto
  • Dipol 44/21-69 Dipol 44/21-69

Dipol 44/21-69

1 oferta z 1 sklepu

Producent Dipol WIĘCEJ INFORMACJI ↓

Filmy

Filmy pochodzą z serwisu YouTube. Zostały stworzone przez różnych autorów z całego świata. Ich jakość jest dość zróżnicowana.

Informacje o produkcie

ProducentDipol

Nowy standard przesyłu obrazu i dźwięku DVB-T może co niektórym przysporzyć problemów i wydatków. Aby wydać jak najmniej, warto zdecydować się na urządzenie, które przedłuży żywotność naszego telewizora i pozwoli odbierać nowe programy cyfrowe. Dobra antena to podstawa każdej instalacji telewizyjnej. Warto więc pomyśleć nad urządzeniem Dipol 44/21-69.

Wprowadzenie

Wymóg zmiany nadawania sygnału analogowego na cyfrowy i związany z tym rozwój sieci DVB-T i nieuchronna perspektywa odłączenia analogowych nadajników, przyczyniają się do rosnącego zainteresowania sprzętem do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nawet najdroższy odbiornik telewizyjny jest jedynie zwykłym meblem naszego mieszkania bez dobrze założonej i dobrze skonfigurowanej instalacji antenowej. Z założenia nie różni się ona niczym od typowych odbiorczych instalacji antenowych odbioru analogowego - poza oczywiście dostosowaniem do DVB-T.

Porady i specyfikacje

Wraz ze wzrostem dystansu od nadajnika wyostrzają się wymagania, które powinna spełniać instalacja antenowa. Miejmy na uwadze, że w przeciwieństwie do telewizji analogowej, w naziemnej telewizji cyfrowej odbicia sygnału od wszelkich przeszkód sumują się i polepszają odbiór. Antena powinna być dobrana do lokalnych warunków . Ważną zasadą jest by wybierać raczej anteny kierunkowe, najlepiej bez wzmacniaczy. Istotna jest wysokość zawieszenia anteny. Czym wyżej znajdzie się antena, tym lepszy będzie odbiór. Wszelkie przeszkody terenowe znajdujące się pomiędzy nadajnikiem a anteną odbiorczą, przesłaniające widok, mają wpływ na sygnał. W skrajnych przypadkach, gdy kierunek jest całkowicie przesłonięty , można spróbować skierować anteną w inną stronę i odebrać sygnał odbity od innej przeszkody. Najcześciej daje to satysfakcjonujący odbiór. W naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, odbite sygnały sumują się poprawiając odbiór. Wybierając elementy nowej instalacji antenowej, powinniśmy kierować się parametrami technicznymi i doborem anteny do lokalnych warunków, a nie ceną i pustymi opisami marketingowymi. Możemy wybrać antenę z dwóch typów. Anten pokojowych i siatkowych.

Typy anten

Zastosowanie anten pokojowych jest ograniczone do miejsc o dużej sile sygnału - w niewielkiej odległości od obiektu nadawczego, na blokowiskach i tym podobnych. Tego typu anteny często posiadają wzmacniacze antenowe. Skutkuje to tym że mimo ciekawego wzornictwa, antena taka może okazać się za słaba. Odbierany przez takie anteny sygnał, może (choć oczywiście nie musi) być podatny na lokalne zakłócenia objawiające się chwilowymi przerwami w odbiorze. Zakłócenia te możemy obserwować jako chwilowe przerwy w odbiorze, zmrożenia obrazu lub charakterystyczne kwadraty na ekranie. Istnieją także anteny pokojowe do montażu na zewnątrz, tak zwane panelowe. Najczęściej cechuje je ta sama konstrukcja elektryczna oraz te same problemy z odbiorem, dlatego ich stosowanie, jest także ograniczone do bliskiego obszaru wokół źródła sygnału. Kolejnym typem anteny przeznaczonym szczególnie do stosowania w niewielkich odległościach od źródła sygnału jest antena siatkowa. Anteny tego typu często są wyposażone w symetryzator i wzmacniacz lub sam tylko wzmacniacz . Co do skuteczności takiej anteny, to bywa różnie. Najczęściej jednak wiele zależy od sygnału i jakości wykonania samej anteny. Nie szukajmy anteny z mocnymi wzmacniaczami. Przy słabym sygnale i tak najczęściej nie będziemy mogli z niej korzystać lub spowodujemy, że względnie dobry sygnał bazowy zostanie źle odebrany.

Podsumowanie

Trzeba mieć na uwadze, że czasami możemy potrzebować ocynkowaną rurę stalową mającą od 1 do 2 metrów długości, którą będziemy musieli zamontować. Na rynku jest wiele różnorodnych anten, które w zależności od naszych możliwości mieszkaniowych, będą spisywały się lepiej lub gorzej. Przykładowy model Dipol 44/21-69, to urządzenie, które przy odpowiednich warunkach, montażu i kalibracji, jest w stanie dobrze i długo nam służyć.

Komentarze i pytania

Zadaj pytanie dotyczące produktu lub zostaw komentarz na jego temat.

Sprawdź też