Manu

Dipol 44/21-69

Cechy produktu

  • Producent Dipol 

Opis

Nowy standard przesyłu obrazu i dźwięku DVB-T może co niektórym przysporzyć problemów i wydatków. Aby wydać jak najmniej, warto zdecydować się na urządzenie, które przedłuży żywotność naszego telewizora i pozwoli odbierać nowe programy cyfrowe. Dobra antena to podstawa każdej instalacji telewizyjnej. Warto więc pomyśleć nad urządzeniem Dipol 44/21-69.

Wprowadzenie

Konieczność przejścia z nadawania sygnału analogowego na cyfrowy oraz związany z tym rozwój sieci DVB-T oraz nieuchronna perspektywa wyłączenia analogowych nadajników, przyczyniają się do rosnącego zainteresowania sprzętem do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nawet najlepszy telewizor jest jedynie meblem naszego domu bez odpowiednio założonej i poprawnie funkcjonującej anteny. Z założenia nie różni się ona niczym od klasycznych odbiorczych instalacji antenowych odbioru analogowego - poza oczywiście dostosowaniem do DVB-T.

Porady i specyfikacje

Wraz ze wzrostem odległości od nadajnika wzrastają wymagania, które musi spełniać antena. Pamiętać należy, że w naziemnej telewizji cyfrowej odbicia sygnału od przeszkód terenowych sumują się polepszając tym samym odbiór. Antena powinna być dobrana do lokalnych warunków . Ważną kwestią jest to by decydować się raczej na anteny kierunkowe, w miarę możliwości bez wzmacniaczy. Istotna jest wysokość umiejscowienia naszej anteny. Czym wyżej ona się znajdzie, tym lepsza będzie jej praca. Wszelkie przeszkody terenowe znajdujące się między nadajnikiem a anteną , przesłaniające widok, mają wpływ na sygnał. W skrajnych sytuacjach, gdy kierunek jest całkowicie przesłonięty np. przez duży budynek, można skierować antenę w inną stronę i odebrać sygnał odbity od jakiejś przeszkody. Może dać to satysfakcjonujący odbiór. W naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, suma odbitych sygnałów wzmacnia nasz odbiór. Wybierając elementy nowej instalacji antenowej, powinniśmy kierować się parametrami technicznymi i doborem anteny do lokalnych warunków, a nie ceną i pustymi opisami marketingowymi. Możemy wybrać antenę z dwóch typów. Anten pokojowych i siatkowych.

Typy anten

Działanie anten pokojowych jest ograniczone do miejsc o dużej sile sygnału - w niewielkiej odległości od obiektu nadawczego, na blokowiskach i tym podobnych. Tego typu anteny często posiadają wzmacniacze antenowe. Skutkuje to tym że mimo atrakcyjnego wzornictwa, antena taka może okazać się za słaba. Odbierany przez takie anteny sygnał, może (choć oczywiście nie musi) być podatny na lokalne zakłócenia objawiające się chwilowymi przerwami w odbiorze. Zakłócenia te możemy obserwować jako chwilowe przerwy w odbiorze, zmrożenia obrazu lub charakterystyczne kwadraty na ekranie. Istnieją także anteny pokojowe do montażu na zewnątrz, tak zwane panelowe. Z reguły cechuje je podobna konstrukcja elektryczna oraz te same problemy z odbiorem, dlatego ich stosowanie, jest także ograniczone do niewielkiego obszaru wokół źródła sygnału. Innym typem anteny przeznaczonym głównie do zastosowania w niewielkich odległościach od obiektu nadawczego jest antena siatkowa. Urządzenia te często są wyposażone w symetryzator i wzmacniacz lub sam tylko wzmacniacz . Co do skuteczności takiej anteny, to bywa różnie. Najczęściej jednak wiele zależy od sygnału i jakości wykonania samej anteny. Nie szukajmy anteny z mocnymi wzmacniaczami. Przy słabym sygnale i tak najczęściej nie będziemy mogli z niej korzystać lub spowodujemy, że względnie dobry sygnał bazowy zostanie źle odebrany.

Podsumowanie

Trzeba mieć świadomość, że w niektórych przypadkach możemy potrzebować ocynkowany stelaż, wynoszący naszą antenę ponad poziom budynku, czy ściany. Na rynku jest wiele różnorodnych anten, które w zależności od naszych możliwości mieszkaniowych, będą spisywały się lepiej lub gorzej. Przykładowy model Dipol 44/21-69, to urządzenie, które przy odpowiednich warunkach, montażu i kalibracji, jest w stanie dobrze i długo nam służyć.

Filmy

Filmy pochodzą z serwisu YouTube. Zostały stworzone przez różnych autorów z całego świata. Ich jakość jest dość zróżnicowana.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie