Menu

ANNA SOLIDARNOŚĆ. ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ANNY WALENTYNOWICZ NA TLE EPOKI (1929-2010) (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375065077 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Sławomir Cenckiewicz 
  • Wydawnictwo Zysk i S-ka 
  • Ilość stron 758 
  • Rok wydania 2010 

Opis

Wydanie 2010r.
Oprawa broszurowa.
Strony 760.
Format 16,5x23,5cm.


Ona, matka "Solidarności", nie otrzymała zaproszenia umożliwiającego złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stocz­niowców w Gdańsku. Wspominała później z goryczą: "Uroczystość się odbyła. Pod Pomnikiem Poległych Stocz­niowców spotkały się wszystkie zaproszone delegacje. Pełne pojednanie: przewodniczący Wałęsa obok sekretarza Fiszbacha. Msza święta, w czasie której nie mogłam nawet przystą­pić do Komunii. Zabrakło dla mnie miejsca pod pomnikiem. Nie miałam przepustki i nie przedarłam się poprzez utworzony poprzez stoczniowców kordon. Znów nie mogłam złożyć kwia­tów. Jeszcze przed rokiem uniemożliwiło mi to SB. Komu za­wdzięczam to w 1980 roku? W roku powstania i triumfu »So­lidarności«?"
Poszczególne etapy życia Anny Walentynowicz splatają się z losami Polaków w XX wieku. Jej życie jest jak portret zbiorowy polskich robotników wstających z kolan, żeby zbuntować się przeciwko komunizmowi. Pozostała na zawsze skromna. Na swoje życie patrzyła zawsze jak na służbę.
W sobotę 10 kwietnia 2010 r. Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie lotniczej razem z prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim, ministrami, urzędnikami, kombatantami... Cieszyła się, iż może polecieć do Katynia, by oddać hołd polskim bohaterom zamordowanym przez Sowietów. Mówiła, iż staje jej w pamięci ukochany brat - Andrzej Lubczyk, którego Sowieci wywieźli na Wschód. Chciała odwiedzić cmentarz katyński, by nad grobami żołnierzy i policjantów wolnej Polski oddać hołd wszystkim zgładzonym na "nieludzkiej ziemi", w tym także swemu bratu, którego mogiły nigdy nie odnalazła. Okazało się, że był to jej ostatni lot... Zginęła tragicznie niedaleko lasu katyńskiego...
Do książki dołączono płytę CD z zapisem spotkania Anny Walentynowicz z działaczami "Solidarności" wrocławskiej w Wojewódzkim Domu Kultury we Wrocławiu w dniu 14 maja 1981 r. Nagranie pochodzi z Archiwum Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.
"szczególnie korzystnie się stało, że ta praca powstała, pozostała napisana - jakże przejmująca i jednocześnie wspaniała opowieść historyczna, przygotowana zgodnie z regułami naukowymi, o niezwykłym życiu i szczególnych dokonaniach Anny Walentynowicz, wkomponowana integralnie w proces i zdarzenia historyczne, które były osnową jej życia i działalności, wpływały na nią i determinowały jej zachowanie, ale na które i ona wpływała, i to niezwykle nad wyraz w niektórych okolicznościach -wskazać na strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Szczególnie poprawnie się stało, że Autorem tej opowieści, pracy historyczno-naukowej, jest dr Sławomir Cenckiewicz, wszak spośród ewentualnych autorów on właśnie najszczególniej wydawał się do jej napisania przygotowany". Z recenzji wydawniczej prof. Dr. Hab. Tadeusza Kisielewskiego (Uniwersytet Kazimierza szerokiego w Bydgoszczy)

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.