Menu

Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec now. kultury muz. (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788324230877 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Michał Klubiński 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 476 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Monografia aktywności wybitnego polskiego dyrygenta-modernisty Bohdana Wodiczki (19111985), autora wszechstronnego wskrzeszenia Teatru wielkiego w Warszawie po II wojnie światowej, bezkompromisowego i zarazem naznaczonego tragizmem propagatora muzyki XX wieku.
Praca omawia działalność dyrygenta, niemniej należy do gatunku szerzej traktującego tę działalność artystyczną, przejawiającą się nie tylko w samych koncertach,całkowicie życia muzycznego. Stąd przedmiotem książki związanym z postacią Bohdana Wodiczki stają się: pokaźne wzory muzyczne, życie muzyczne metropolii europejskich, zainteresowanie duchowym znaczeniem wybranej muzyki, sympatia dla postępowości języka wykonawczego, postępowość języka wykonawczego w prymacie konstrukcji dzieła, odkrywanie muzyki dawnej, uznanie dla idei kanonu muzyki XX wieku i muzyki dawnej, podziw konieczności starań o nowego słuchacza i nową świadomość estetyczną, własna aksjologia muzyczna, zachwyt wartości muzycznych dla poczucia wspólnoty w ramach kultury muzycznej, równouprawnienie przeróżnych, świadomie uznanych gatunków muzycznych, świadomość punktów przecięcia się koncepcji muzycznych z ideologiami i przyjętymi rolami społecznymi artystów. Tak rozumiany świat intelektualny artysty-wykonawcy należy w Polsce do rzadkości, a tym samym staje się cennością, o którą kultura muzyczna winna zabiegać i którą winna podejmować już w następnej epoce, po tej, do której sam artysta przynależał.
Prof. Dr hab. Michał Bristiger
Komitet Nauk o Sztuce PAN

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.