Menu

Dalej

Cechy produktu

  • ISBN 9788380321243 
  • Autor Teresa Torańska 
  • Wydawnictwo Wielka Litera 

Opis

Książka alarm. Rozmowy o wartościach, których nie wolno zapomnieć.
Czy rozmowy sprzed kilkunastu lat mogą wyjaśnić nam dzisiejszą Polskę? To osiągalne, pod warunkiem, iż ich autorką będzie Teresa Torańska a rozmówcami mężowie stanu, których spostrzeżeń bardzo dzisiaj brakuje. Ich lektura i wnioski z niej to zaległa lekcja, którą w końcu czas nadrobić.
Wśród rozmówców Torańskiej są m.in: Leon Kieres, Tadeusz Mazowiecki, Stefan Meller, Jan Nowak Jeziorański, Olga Krzyżanowska, Józef Duriasz czy prof. Marian potrzebny. Dzięki obfitemu talentowi Torańskiej te teksty czytane dzisiaj mówią wciąż dużo nie tylko o rozmówcy, nie tylko o przedmiocie tamtego dialogu, lecz i o Polsce: tej sprzed lat, i tej dzisiejszej. Halina Bortnowska pisze w przedmowie: „Teresa docierała do uniwersalnych prawd i wartości, nie interesowała jej doraźność bardziej niżeli jako pretekst, punkt wyjścia do pokazania tego, co jest głębiej. I to zostaje".
Na książkę obok rozmów, składają się również zapisy „Sądów", autorskiego pomysłu Torańskiej realizowanego przed laty w „Gazecie Wyborczej". Był to cykl debat prowadzonych przez nią i poświęconych ważnemu, bieżącemu problemowi, w którym, poza zainteresowanymi stronami, brał udział panel autorytetów: Halina Bortnowska, prof. Krzysztof Kiciński i prof. Hanna Świda-Ziemba. W książce znalazły się sądy: nad statusem materialnym, który segreguje uczniów w szkole, nad aborcją (po głośnej w 2000 roku sprawie interwencji policji w gabinecie lekarskim, w którym odbywał się zabieg), nad obrazem (wiszącym w sandomierskiej katedrze dziele pokazującym rzekomy żydowski mord rytualny), nad wyrokiem eksmisyjnym i nad świadczeniami dla byłych działaczy opozycji solidarnościowej. Zapisy tych dyskusji o nierzadko wysokim poziomie emocji pokazują nie tylko, jak mnóstwo się w debacie publicznej zmieniło, lecz i jak dużo spraw, o które już się kiedyś w Polsce gorąco spieraliśmy, pozostało do dziś niezałatwionych.
Rozmowy i sądy składają się na jedną opowieść o Polsce ostatnich lat. Jednak słowa, które padają z ust jej rozmówców: „odpowiedzialność", „przyzwoitość", „obowiązek", „służba" słyszymy coraz rzadziej, argumenty merytoryczne, prezentowane ze spokojem i szacunkiem dla słuchacza zepchnięte pozostały na dalszy plan, wyparły je emocje i przekrzykiwania. Tym cenniejsze dziś jest czytanie „Dalej", chociażby po to, by przypomnieć sobie, iż inna rozmowa jest osiągalna.

ISBN: 9788380321243
Kod paskowy: 9788380321243
Autorzy: Torańska Teresa
Wydanie: 1
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 32032
liczba stron: 472
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.5x23.4
Głębokość (mm): 38
Waga: 0.72
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.