Menu

DZIEWCZYNA GATSBY`EGO (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788374952408 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Preston Caroline 
  • Wydawnictwo Muza 
  • Ilość stron 336 
  • Rok wydania 2007 

Opis

Tak jak Jaya Gatsby'ego prześladowało wspomnienie o Daisy Buchanan, tak F. Scott Fitzgerald pielęgnował pamięć o swej pierwszej, obfitej miłości - Ginewrze, pannie z chicagowskiej elity. Ponętna, kapryśna i niedostępna, stała się jego pierwszą muzą, użyczając swych cech nieśmiertelnym bohaterkom: Daisy z sporego Gatsby'ego i Isabelle Borge z Po tej stronie raju. Wnikliwość w analizie postaci i kulturowych pejzaży, w jakich się poruszają, pozwala porównać Caroline Preston do takich autorek jak Anne Tyler, Alison Lurie czy Diane Johnson. W swojej najnowszej powieści, ambitnej i bogato zobrazowanej, Preston w zręczny sposób ujmuje epicko całą historię Ginewry, począwszy od pierwszego spotkania ze Scottem aż po dojrzały etap jej życia, czasem pełnego uroku, czasem trosk. W chwili spotkania Ginewra, córka bogatego przedsiębiorcy, miała szesnaście lat i chyba zbyt często słyszała, że jest błyskotliwa. Scott miał dziewiętnaście i był ambitnym chłopakiem z biednej rodziny. Poznali się na wieczorku tanecznym w St. Paul w styczniu 1916 roku. Niemal przez rok pisali do siebie listy - pełne uniesienia, tęsknoty i tak długie,niejednokrotnie nie posiadały się w jednej kopercie. Chociaż, mimo dynamicznej korespondencji, ich romans nie przetrwał. Ginewra ostatecznie odtrąciła Scotta z "idealnym znudzeniem i obojętnością", jak sam to ujął, po czym dość pochopnie poślubiła przystojnego lotnika z wyższych sfer. Rozmyślając, jak potoczyłoby się jej życie, gdyby zamiast pilota wybrała pisarza, Ginewra śledzi ukradkiem karierę znanego już Fitzgeralda. Ze zdumieniem rozpoznaje siebie w jego bohaterkach - nie tylko jako rozpieszczoną pannę z towarzystwa, którą znał. Scott w zadziwiający sposób przewidział dodatkowo, jaką kobietą się stanie i jakie dramaty będą jej udziałem.

Dziewczyna Gatsby'ego to nie tylko poruszająca historia dwojga ludzi - popularnego pisarza i kobiety, zapamiętanej jedynie w migawkach jego nieprzemijających dzieł - ale też niebywale zabawna i ciepła opowieść o potędze pierwszej miłości, wspomnień i sztuki.

CAROLINE PRESTON jest absolwentką Dartmouth College. W Brown University uzyskała dyplom z kultury amerykańskiej. Pracowała w dziale rękopisów w bibliotekach Harwardu i Salem. Dotąd opublikowała dwie powieści, Jackie by Josie, nagrodzoną poprzez "New York Times", i Lucy Cocker 2.0. Mieszka w Charlottesville w Wirginii wraz z mężem, pisarzem Christopherem Tilghmanem, i trzema synami.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.