Menu

Dziwactwa i sekrety władców Polski (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788311125889 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Kienzler Iwona 
  • Wydawnictwo Bellona 
  • Ilość stron 282 
  • Rok wydania 2013 

Opis

Wielcy ludzie, znani z podręczników historii, których wizerunki dumnie spoglądają na maluczkich z cokołów, wbrew powszechnemu mniemaniu nie byli herosami ze spiżu. Wręcz przeciwnie, byli istotami ludzkimi, którym nieobce były znikome grzeszki czy zwyczajne słabostki, mieli też swoje większe lub obszerniejsze, skrzętnie skrywane sekrety i tajemnice, których ujawnienie mogłoby narazić na uszczerbek ich wizerunek w oczach opinii publicznej.

To spostrzeżenie dotyczy zwłaszcza ludzi sprawujących władzę, a zwłaszcza monarchów, którzy jako pomazańcy Boży musieli istotnie dbać o swój wizerunek. Osiemnastowieczny satyryk niemiecki, Georg Christoph Lichtenberg, powiedział niegdyś: „Ujawniać słabostki sporych ludzi jest obowiązkiem; pokrzepia się przez to tysiące nie szkodząc nikomu".

Pod wpływem tej maksymy powstała książka „DZIWACTWA I SEKRETY WŁADCÓW POLSKI", w której przyjrzymy się skrętnie skrywanym tajemnicom, jak dodatkowo zainteresowaniom i słabostkom władców naszego kraju, począwszy od Piastów, a na ostatnim naszym królu, Stanisławie Poniatowskim, kończąc.

Publikacja ujawnia spekulacje dotyczące zdrowia psychicznego niektórych przedstawicieli Piastów, jak też skrętnie skrywane sekrety naszych książąt i królów, ich preferencje seksualne oraz komplikacje małżeńskie i dynastyczne z tym związane.

Poznamy zainteresowania wypełniające naszym władcom ich czas wolny oraz zajęcia, jakim oddawali się z pasją, kiedy uwolnili się do męczących obowiązków państwowych i dworskiej etykiety. Dowiemy się także, jaką rolę w ich życiu odgrywały rozkosze stołu i którzy z nich byli prawdziwymi niewolnikami mody, zasługując tym samym w oczach swoich poddanych na opinię dziwaków, a którzy byli zupełnymi abnegatami w dziedzinie elegancji.

Książkę zamyka rozdział poświęcony roli, jaką w życiu kolejnych władców odgrywali adepci sztuk tajemnych, czarownicy, jasnowidze, alchemicy oraz astrologowie.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.