Menu

Generał pilot Stanisław Skalski-Wysyłkaod3,99 (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788370206178 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Sojda Grzegorz, Grzegorz Śliżewski 
  • Wydawnictwo Almapress 
  • Ilość stron 200 
  • Rok wydania 2015 

Opis

Stanisław Skalski. Jeden z nielicznych generałów polskiego lotnictwa, którzy podczas II wojny światowej dynamicznie walczyli z nieprzyjacielem w powietrzu. Najskuteczniejszy myśliwiec Polskich Sił Powietrznych, ulubiony dowódca i perfekcyjny pilot. Pan widzący sens walki tylko na pierwszej linii frontu. Silna i krnąbrna osobowość, która nie pasowała do wojskowego drylu. Ale też trochę naiwny, dający się czasem zastosować chłopak z Podola, podejmujący po wojnie kontrowersyjne decyzje.
Sylwetki gen. Stanisława Skalskiego nie sposób ująć w nieelastyczne ramy – wymyka się schematom, łamie wyobrażenia o spiżowych ideałach. Człowiek z krwi i kości, bohater wojenny, więzień celi śmierci, z czasem odepchnięty poprzez kolegów, z którymi skrzydło w skrzydło narażał życie. Żołnierz, dla którego najświętsza była Ojczyzna, lecz służbę dla niej po zakończeniu wojny pojmował w swoisty dla siebie sposób. Oficer o sporych wojennych zasługach, których – jak dawał do zrozumienia swym zachowaniem – nie potrafiono po zakończeniu zbrojnego konfliktu ani docenić, ani spożytkować. Intensywny animator powojennego sportu lotniczego, ale i osoba wplątana w co najmniej dziwne koneksje. Ktoś, do kogo Ojciec Święty Jan Paweł II mówił: „Panie generale, dziękuję za wszystko. Chcielibyśmy posiadać takich polskich generałów, wielu", ale także działacz „Grunwaldu", organizacji stającej w poprzek solidarnościowemu uniesieniu lat 80.
Postać o janusowym obliczu

Opracowanie niniejsze, mimo wykorzystania typowej metodologii opracowań historycznych, nie pretenduje do monografii naukowej. Autorzy, sięgając do bogatego materiału archiwalnego, wybrali najważniejsze ich zdaniem wydarzenia z życia gen. Stanisława Skalskiego i starali się przedstawić je w najistotniej dostępny sposób. Uznali bowiem, iż życie polskiego asa, nie tylko z powodu przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin generała, warte jest upamiętnienia.

Podtytuł: Portret ze światłocieniem
kolekcja cyklu: NIEZNANE OBLICZA HISTORII
Kod paskowy: 9788370206178
Autorzy: Sojda Grzegorz, Grzegorz Śliżewski
Redakcja: Zasieczny Andrzej
Wydanie: 1
Rok wydania: 2015
Kod wydawcy: 20021
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 200
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.19
Format: 17.0x23.5cm
Głębokość (mm): 25
Waga: 0.624
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.