Menu

Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366500075 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Izolda Kiec 
  • Wydawnictwo Marginesy 
  • Ilość stron 400 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Długo wyczekiwana biografia Zuzanny Ginczanki. To pierwsza tak spora opowieść o życiu wybitnej poetki. W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, polemizowała z Karpińskim i Słonimskim.

W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd do Krakowa. W 1944 roku została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie. Od lat dziewięćdziesiątych poezja Ginczanki i sama Ginczanka budziła coraz pokaźniejsze zainteresowanie.

Izolda Kiec zbiera i weryfikuje dotychczasowe informacje na temat poetki i uzupełnia je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty skatalogowane w trakcie poszukiwań w archiwach. Nie dąży do rozstrzygania sprzecznych relacji tam, gdzie jest to niemożliwe, ani do stworzenia jednoznacznego obrazu Ginczanki.

Odpowiedzi na pytania o osobowość i o tajemnice Ginczanki biografistka szuka także w jej wierszach, w szczątkowo zachowanej korespondencji i w fotografiach, kryjących być może więcej aniżeli błyskotliwy uśmiech.

Biografia ukazuje konteksty czasu i miejsc, w których żyła Ginczanka. Wzbogacona jest w materiały ilustracyjne: fotografie oddające realia epoki, dokumenty dotyczące samej poetki i bliskich jej osób, a także nieszablonowe, nieznane dotąd portrety Ginczanki.

Izolda Kiec - literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni. Zajmuje się literaturą (na ogół poezją) i teatrem (modnym i emigracyjnym) XX wieku, a także badaniem form lubianych (zwykle kabaretem, piosenką i musicalem) i metodologią badań kultury lubianej.

Inspiruje ją krytyka feministyczna, gender studies i szkoła nowej krytyki, zwłaszcza metoda tzw. Bliskiego czytania. W 2014 roku założyła Fundację Instytut Kultury modnej, której jest prezeską i w ramach której współtworzy m.in.

projekt Archiwum Kultury modnej, jest redaktorką naczelną rocznika "Studia z Kultury popularnej" oraz redaguje kolekcję wydawniczą Wielkopolskie Mikrohistorie. Autorka opracowania wierszy Zuzanny Ginczanki "Poezje zgromadzone (1931-1944)" (Marginesy 2019).

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.