Menu

Grażyna Hase Miłość moda sztuka (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365586476 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Krzysztof Tomasik 
  • Wydawnictwo Marginesy 
  • Ilość stron 400 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Pierwsza biografia legendarnej polskiej projektantki mody. Grażyna Hase jest obecna w biznesie modowym od ponad pięćdziesięciu lat.
poprzez zdjęcia, anegdoty, wypowiedzi znajomych i samej bohaterki poznajemy niezwykłe życie kobiety twórczej, przedstawicielki elity artystycznej epoki PRL-u. Zaczynała jako modelka, współpracowała z legendarną Jadwigą Grabowską z Mody Polskiej i gościła na okładkach barwnych magazynów. Wkrótce sama zaczęła projektować, a jej pierwsza linia okazała się takim sukcesem, iż autorka wraz z modelkami pozostała zaproszona przez Irenę Dziedzic do znanego telewizyjnego talk-show „Tele-echo". Jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie różnorodnych wzorów, faktur i materiałów, kontrastowość i swobodne fasony. Cechować się lubiła od zawsze i choć jej niekonwencjonalne stroje czy fryzury powodowały różne reakcje, to nikomu nie udało się wyleczyć jej z miłości do mody. W czasach PRL-u środowisko mody i sztuki silnie się przenikało, była kolorowym ptakiem warszawskiej bohemy. Jej stroje podziwiano w Paryżu, Hamburgu, Moskwie, Berlinie i Toronto. To Grażyna Hase odkryła dla polskiej mody Małgorzatę Niemen z którą potem poprzez kilkadziesiąt lat pracowała. Projektowane przez nią stroje pokazywały Halina Golanko, Marta Przybora, Katarzyna Butowtt, ale też Małgorzata Niezabitowska, Agata Młynarska i Małgorzata Socha. Równocześnie Hase projektowała do filmu (Motylem jestem czyli romans 40-latka, Zygfryd), teatru (głośne rewie Teatru Syrena, w tym Trzeci program z udziałem Violetty Villas) i na estradę (stroje dla Anny Jantar, Ireny Jarockiej, 2+1, Haliny Frąckowiak). W 1980 roku na Marszałkowskiej zaczęła funkcjonować Galeria Grażyny Hase demonstrująca sztukę współczesną, która stała się ważnym miejscem na artystycznej mapie Warszawy.
W książce Krzysztofa Tomasika projektantka nie tylko wspomina życie zawodowe, lecz po raz pierwszy uchyla rąbka prywatności, opowiadając o swych związkach i małżeństwach, w tym z wybitnym scenografem Wowo Bielickim, a także węgierskim piosenkarzem Pálem Szécsim.
Krzysztof Tomasik – publicysta i biografista. Autor książek Homobiografie (2008) i Gejerel (2012). Redaktor zbioru PRL-owskich reportaży Mulat w pegeerze (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej. W Marginesach opublikował Seksbomby PRL-u (2014) oraz Demony seksu (2015).

ISBN: 9788365586476
Kod paskowy: 9788365586476
Autorzy: Tomasik Krzysztof
Wydanie: 1
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 31260
Miejscowość: Warszawa
ilość stron: 400
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.19.0
Format: 16.5x23.5cm
Głębokość (mm): 35
Waga: 0.91
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.