Menu

Holoubek. Rozmowy (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381232050 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Małgorzata Terlecka-Reksnis 
  • Wydawnictwo Prószyński i S-ka 
  • Ilość stron 240 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Zapis rozmów Małgorzaty Terleckiej-Reksnis z Gustawem Holoubkiem dokumentuje opowieść jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. W miarę upływu lat dzielących nas od popularnej inscenizacji "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka jego rola Konrada w coraz pokaźniejszym stopniu staje się mitem, sam zaś aktor przeszedł do historii i legendy polskiego teatru.

Rozmowy odbywały się w zróżnicowanych miejscach, latach i okolicznościach. Dla Gustawa Holoubka był to czas otwarty, ciągle jeszcze pełen możliwości. Podczas powstawania książki nagle pozostał przecięty, zatrzymany.

I słowa, które były żywą rozmową, okazały się podsumowaniem osobistego i artystycznego życia, swoistym testamentem. Dziś, po dziesięciu latach od śmierci Gustawa Holoubka, jego opowieść staje się historią.

Wypowiedzi aktora poza osobistą narracją zyskują dodatkowy rozmiar zapisu mocnego czasu: drugiej połowy dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego wieku. I jako takie wymagają uzupełnienia o świadectwa, dokumenty i komentarze.

Dlatego pokazuje się drugie wydanie książki "Holoubek. Rozmowy", wzbogacone o rozbudowane wyjaśnienia i materiały źródłowe, które w interesujący i rzeczowy sposób uściślają fakty, prezentują oceny, przywołują kontekst wydarzeń.

Gorące polemiki, pokaźny, recenzje i sądy, czyli historię sprawdzoną i udokumentowaną, autorka lokuje w przypisach-komentarzach, tworząc nad rozmowami z aktorem dialog Gustawa Holoubka ze swym czasem. Małgorzata Terlecka-Reksnis - dziennikarka, reporterka, współpracowała z „Reporterem", „Polityką", „Rzeczpospolitą" „Notatnikiem Teatralnym", „Twoim Stylem", „Zwierciadłem".

Jest autorką czteroodcinkowego filmu dokumentalnego o Gustawie Holoubku, cyklu wywiadów z polskimi twórcami oraz portretów gwiazd polskiej sceny zebranych tomie Soc, pop, post. "Portrety gwiazd" (2013).

Ma na swoim koncie dużo publikacji poświęconych Gustawowi Holoubkowi oraz Tadeuszowi Konwickiemu (m.in. W: "Artyści Sceny Polskiej w ZASP 1918 - 2008", "Konwicki. Kompleks (Universitas 2010)", "Nasze histerie", "Nasze nadzieje (Iskry 2013)".

obecnie związana jest z Zakładem Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.