Menu

Kalendarium Leśmianowskie (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788364822339 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Jacek Trznadel 
  • Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy 
  • Ilość stron 322 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Nie popełniał ekstrawagancji jak sporo osób z młodopolskiej cyganerii. Był zapewne namiętnym palaczem, ale stronił od alkoholu. Poprzez kilka lat po debiucie uchodził za pisarza marginesowego, dziś uznawany jest za najmocniej nowatorską indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku. 8 kwietnia nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukaże się Kalendarium Leśmianowskie Jacka Trznadla pierwsza w historii publikacja o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana w układzie chronologicznym.
Wybrano dla tej książki formę kalendarium, gdyż warto niekiedy ukazać obfitego pisarza w przebiegu jego własnego czasu, w kolejności dni życia i powstawania dzieł. Kalendarium ukazuje najważniejsze fakty życia i twórczości pisarza w porządku chronologicznym. W sytuacji Bolesława Leśmiana liczba osobnych i dostępnych danych biograficznych nie jest wielka. ()
Układaniu tego kalendarium towarzyszyła myśl, że obcuję z poetą, który wyraził tak niemało z ludzkich uczuć i myśli. Znaczy to, że czytając jego utwory, może lepiej rozumiemy życie. To duże słowa, ale tak właśnie patrzę na poezję Leśmiana. Przypominam sobie, jak krótko po wojnie przynosiłem do gimnazjum wydany przez Leopolda Staffa skromny tom wierszy Leśmiana, by głośno je czytać. To było ważne w czasie, gdy niektórzy piszący uważali, że wobec minionej grozy życia poezja jest już niemożliwa, powinna zamilknąć albo zbliżyć się do prozy. Leśmian urzekał poetycznością, a jednocześnie wyrażał życie prostym, nieraz potocznym językiem. Życie, nie tracąc nic ze swej bolesnej i okrutnej oczywistości, dawało się objąć w sztuce. Odczuwałem, iż nie może temu sprostać praktyka ready made, jeśli tą formą chcieć przybliżyć straszną, niedawną rzeczywistość. Leśmian był po wojnie autorem odpowiednim do zmagania się z przeżytymi okrucieństwami. Mówiąc filozoficznie, aby żyć, musimy zło potrzebnie przekroczyć.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.