Menu

Kondotierzy (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788361344490 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Gan-Ganowicz Rafał 
  • Wydawnictwo PROHIBITA 
  • Ilość stron 248 
  • Rok wydania 2013 

Opis

Gdy pisałem te wspomnienia Kongo nazy­wało się Zair (a w 1997 roku przywrócono krajowi dawną nazwę). Jak wiadomo, dyktatura Mobutu była „dale­ka od wzorów demokracji". Lecz olbrzymie złoża uranu, kobaltu, miedzi i diamentów nie służą czerwonemu. W jakimś tam maleńkim stopniu jest w tym i moja zasługa. Choćby całą moją działalność sprowadzić do kłucia szpilką. „Milion ukłuć szpilką i słonia zabi­je" – powiedział Mao. Niech więc każdy chwyta za szpilkę!

W Jemenie obie walczące strony dogadały się. Opuszczając ten kraj, nie wiedzieliśmy, iż rokowania były prowadzone już od miesięcy. Jemen pozostał re­publiką. Ale niekomunistyczną. Na początku 1970 ro­ku wydalono „doradców" sowieckich. Zamknięto so­wiecką bazę w Al-Hudejda. W lipcu tegoż roku Jemen Północny wznowił stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi i uzyskał od nich pomoc. 300 tysięcy uchodźców z Południowego, „ludowego" Jemenu na­płynęło jeszcze tego samego roku. W 1979 roku Połud­niowy Jemen napadł na Północny, próbując go przyłączyć siłą (na wzór Korei, gdzie się to nie udało, czy także Wietnamu, gdzie, niestety, się powiodło). 300 milionów dolarów pomocy wojskowej od USA. Inwazja się zała­drobna. Zamachy stanu. Kraj jest „daleki od wzorców demokracji". Lecz jest wolny. I ma przed sobą przy­szłość. I w tym jest i moja maleńka zasługa.
Rafał Gan-Ganowicz

Kondotierzy to lektura młodości. Kiedy mnóstwo lat później Rafał został kolegą, poczytywałem to sobie za zaszczyt. Zbliżyły tatarskie korzenie, namiętność do korzystnej whisky i umiejętność posługiwania się bronią. Rafał był kolorowym ptakiem, bohaterem żywcem wyjętym z powieści Sergiusza Piaseckiego, na dodatek potrafił nadzwyczajnie pisać i jeszcze lepiej opowiadać. Kiedy o nim myślę – mimowolnie – staję na baczność. Gan-Ganowicz, zawadiaka i polski bohater.
Witold Gadowski

ISBN: 9788361344490
Kod paskowy: 9788361344490
Autorzy: Gan-Ganowicz Rafał
Wydanie: 6
Rok wydania: 2014
Kod wydawcy: 31082
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 248
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11
Format: 16.5x24.0cm
Głębokość (mm): 17
Waga: 0.54
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.