Menu

Konferencja w Wannsee Droga do ostatecznego rozwiązania (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381231343 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Peter Longerich 
  • Wydawnictwo Prószyński i S-ka 
  • Ilość stron 232 
  • Rok wydania 2018 

Opis

20 stycznia 1942 roku na zaproszenie Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, piętnastu mężczyzn – byli to wysokiej rangi przedstawiciele nazistowskiej służby państwowej, NSDAP i SS – spotkało się w elitarnej willi na zachodnich obrzeżach Berlina, przy Grosser Wannsee. Piękno architektury i krajobrazu dramatycznie kontrastowało z celem ich spotkania. W przejętej przez SS i służącej jako dom gościnny willi zgromadzono się, aby obradować nad „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej". Jak dokumentuje zachowany protokół, dokładnie ustalono, kto będzie podlegać eksterminacji i w jaki sposób należy tego dokonać. Piętnastu mężczyzn, spomiędzy których dziesięciu ukończyło studia wyższe, a ośmiu miało tytuł doktorski, dyskutowało w idyllicznym otoczeniu nad projektem w zaangażowany, rzeczowy i profesjonalny sposób. Nikt nie zakwestionował jego założeń, zakładających wymordowanie jedenastu milionów ludzi.
W swej najnowszej książce Peter Longerich, jeden z najmocniej uwielbianych historyków zajmujących się narodowym socjalizmem, pokazuje, dlaczego konferencja w Wannsee odgrywa kluczową rolę w historii Holocaustu. W swej analizie oraz jasnej interpretacji protokołu udaje się mu dokładnie zrekonstruować cykl decyzyjny, który doprowadził do wymordowania europejskich Żydów, i ukazać w nowym świetle motywy sprawców.
Ze znawstwem i znajomością szczegółów Longerich prowadzi czytelnika w mroczny świat potwornych zamiarów zbrodni pośrodku drugiej wojny światowej.
"Süddeutsche Zeitung"
Peter Longerich to jeden z najkorzystniejszych znawców Trzeciej Rzeszy i Holocaustu.
"Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung"
Peter Longerich (ur. 1955) – jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków. Pracował w monachijskim Institut für Zeitgeschichte, Fritz Bauer Institut i Center for Advanced Holocaust Studies Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Jest także profesorem Royal Holloway and Bedford New College Uniwersytetu Londyńskiego i dyrektorem Research Centre for the Holocaust and Twentieth-Century History. Dotychczas w Polsce ukazały się jego biografie Heinricha Himmlera ("Himmler. Buchalter śmierci"), Josepha Goebbelsa ("Goebbels. Apostoł diabła") i Hitlera ("Hitler. Biografia").

Podtytuł: Droga do ostatecznego rozwiązania
Tytuł oryginału: Wannseekonferenz
ISBN: 9788381231343
Kod paskowy: 9788381231343
Autorzy: Longerich Peter
Tłumaczenie: Nowacki Bartosz
Wydanie: 1
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 31155
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 232
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.0x21.1cm
Głębokość (mm): 22
Waga: 0.434
Język oryginału: niemiecki
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.