Menu

Księga Wyjścia (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380496415 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Mikołaj Grynberg 
  • Wydawnictwo Czarne 
  • Ilość stron 416 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Książka wydana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a także Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Z posłowiem Piotra Osęki

Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, rozegrały się, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły dodatkowo mojego rodzinnego domu. Teraz umiem nazwać emocje, które już na za każdym razem zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność.

Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce albo jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swym imieniu, a także, mam wielką nadzieję, iż i w Twoim – Drogi Czytelniku.

dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na za każdym razem, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak niedużo dłoni wyciągniętych do nich w geście pożegnania?

To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po II wojnie światowej.

Mikołaj Grynberg


„Bolesna, gorzka, konieczna. Taka jest ta książka rozmów. Pytania bywają podobne, lecz każda historia jest tu inna. To, co je łączy, to zadany gwałt: rozdzielono tożsamość polsko-żydowską i tym, którzy wyjechali, odebrano polskość. Wszyscy, na dodatek ci, którzy zostali, stracili poczucie przynależności. Jedno z ostatnich pytań tej książki brzmi: Kiedy dla nich skończył się Marzec ’68? I czy rzeczywiście się skończył?" Justyna Sobolewska

seria cyklu: Poza linią
ISBN: 9788380496415
Kod paskowy: 9788380496415
Autorzy: Grynberg Mikołaj
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 28477
Miejscowość: Wołowiec
liczba stron: 416
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 13.9x22.0
Głębokość (mm): 34
Waga: 0.55
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.