Menu

Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce - Mariusz Urbanek (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380494992 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Mariusz Urbanek 
  • Wydawnictwo Czarne 
  • Ilość stron 296 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Autor najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojciec Koziołka Matołka, nie za nad wyraz lubił dzieci. Swych nie miał. Twórca przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych pań, był mizoginem. Zdeklarowany tradycjonalista i konserwatysta przyjaźnił się ze skamandrytami.

Kochał życie, nienawidził łzawych tragedii, a „Jontka z Halki powiesiłby z czystym sumieniem". Niektórzy twierdzili, iż był „bawidamkiem, kokietującym i mizdrzącym się do czytelników z minoderią salonowej lwicy". Nałkowska nie cierpiała jego nieznośnego sentymentalizmu. W wydanej w 1953 roku „Literaturze międzywojennej" pisano, że Makuszyński nie gardzi „tanimi chwytami, schlebiającymi standardowym gustom drobnomieszczańskim".

II Rzeczpospolita w jego powieściach była szczęśliwym krajem prawidłowych ludzi. Komunistyczni decydenci zarzucali mu, że nie widział kontrastów i walki proletariatu z krwiożerczym kapitałem. Ale nie mieli racji. Zachowując humor, ironię, zachwyt światem i wiarę w ludzką dobroć, Makuszyński opisywał Polskę bez retuszu. Bieda, a wręcz skrajne ubóstwo, nieraz boleśnie doświadczały jego powieściowych bohaterów. Autor znał je z własnego doświadczenia. Rodzinie wcześnie pozbawionej ojca wcale się nie przelewało i wczesne lata Kornela należały do bezdyskusyjnie chudych. Jako bystry obserwator dostrzegał też, z jakimi trudnościami borykał się młody kraj.

Sam Makuszyński przeżywał wtedy swój najkorzystniejszy okres. Każda jego książka miała po trzy, cztery wydania – a niektóre choćby dziesięć. Jednak po latach prosperity los znowu się odwrócił. W czasie okupacji pisarz ledwo wiązał koniec z końcem, a po wojnie, nie godząc się na kompromisy, został reliktem minionej epoki. W 1951 roku jego powieści znalazły się na liście książek „ideologicznie zgubnych".

Na nic okazały się jednak starania komunistów, by skazać Makuszyńskiego na „damnatio memoriae". Kolejne pokolenia zaczytywały się „Szatanem z siódmej klasy" i przeżywały przygody panny z mokrą głową wbrew głosom przed- i powojennych krytyków.

Próby czasu nie przetrwała tylko „dorosła" twórczość pisarza.

seria cyklu: Biografie
ISBN: 9788380494992
Kod paskowy: 9788380494992
Autorzy: Urbanek Mariusz
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 28477
Miejscowość: Wołowiec
ilość stron: 296
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 13.5x22.0cm
Głębokość (mm): 25
Waga: 0.462
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.