Menu

Maria Zamoyska Wspomnienia. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach!

Cechy produktu

  • ISBN 9788360591154 
  • Wydawnictwo Fundacja Zakłady Kórnickie 

Opis

"Życie Marii Zamoyskiej obfitowało w podróże. W swoich Wspomnieniach opisała nawet audiencje papieskie, w których brała udział w celu uzyskania poparcia głowy Kościoła dla stworzenia Szkoły Domowej Pracy kobiet. Pierwsza z nich, którą odbyła w towarzystwie matki i brata, służyła również poinformowaniu papieża o sprawie polskiej i polityce zaborców. W wielu z opisywanych wypraw, tych odbywanych jako dziecko i jako osoba dorosła, towarzyszyła jej matka.

równocześnie Maria, jak i jej starszy brat nie weszli w związki małżeńskie; poświęcili się w całości pracom społecznym i patriotycznym. Pierwsze projekty oddania posiadajątku na użytek narodu pojawiły się jeszcze przed wybuchem I wojny światowej i były niewątpliwie rezultatem wychowania w rodzinie, dla której walka o polskość stanowiła jeden z filarów aktywności. Do projektów stworzenia fundacji powrócono zaraz po wojnie. Gdy Polska odzyskała niepodległość, Zamoyscy mogli po ponad trzydziestu latach wygnania wrócić do swych wielkopolskich dóbr. Marię nadal zajmowały sprawy Szkoły, działającej w Kuźnicach, podjęła się jednak odtworzenia jej w dodatku w Kórniku".

(fragment Wstępu)

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.