Menu

Mekka Święte miasto (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380493544 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Ziauddin Sardar 
  • Wydawnictwo Czarne 
  • Ilość stron 480 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Mekka to serce islamu, miejsce narodzin Mahometa. W jej stronę zwracają się wierni podczas modlitwy, do niej zmierzają co roku miliony pielgrzymów ze wszelkich zakątków świata. Jednak znaczenie Mekki wykracza poza aspekty religijne: stosunek muzułmanów do politycznej i kulturowej historii tego miejsca miał i nadal ma ogromny wpływ na wydarzenia na świecie.

Jeden z najistotniej znanych współczesnych islamskich intelektualistów demonstruje niezwykłe spojrzenie nie tylko na duchowy rozmiar Mekki, powodowane poprzez nią namiętności, ekstazę i tęsknoty, ale także na napięcie między dziedzictwem a postępowością, które jest charakterystycznym elementem historii tego miasta. Odsłania jego kolejne wymiary i przygląda się niezwykłej fascynacji, jaką Mekka przez wieki budziła w wyobraźni ludzi Zachodu.

Ta książka to odkrywcze, niejednokrotnie poetyckie, lecz i niepozbawione humoru połączenie historii, reportażu i wspomnień. To dzieło, które pozwala nam zajrzeć za zamknięte drzwi jednego z najważniejszych miejsc we współczesnym świecie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.„Książka Sardara jest książką fundamentalną. Z zasady dlatego, że przynosi rozległy i bardzo sumienny obraz najważniejszego ze świętych miast islamu, sięga z wielką erudycją i znawstwem ku duchowym i kulturowym podstawom tej religii. Po drugie dlatego, że taki właśnie – fundamentalny – jest zakrój tej książki, układającej się w ogromną panoramę historyczną. Po trzecie wreszcie, nie ma w języku polskim publikacji – a i w piśmiennictwie światowym jest ich stosunkowo niedużo, poświęconych właśnie Mekce. Książka nie ma wyznawczego, konfesyjnego charakteru, nie jest religijną apologią, ale udokumentowaną relacją historyczną i opowieścią o bardzo ważnym centrum światowej kultury. I może dostarczyć europejskiemu czytelnikowi obrazów kluczy do dziejowych przypadków islamu, jego dramatycznych zawiłości i jego „tajemnic"." prof. Zbigniew Mikołejko

„Nieczęsto zdarza się, by ktoś opisał historię miasta z tak ogromną pasją. Książka Sardara to cudowna opowieść o Mekce z perspektywy muzułmańskiego intelektualisty. To wciągająca lektura, a jednocześnie wyjątkowo widoczne opracowanie naukowe dotyczące jednego z najważniejszych miast na świecie." William Dalrymple, „The Observer"

„Od książki światowej klasy intelektualisty i historyka islamu oczekujemy, że odkryje przed nami nieznany świat. Ziauddin Sardar nie rozczarowuje. W biografii najświętszego miasta muzułmanów zabiera czytelników w fascynującą podróż." Seema Chishti, „The Indian Express"

„Książka Sardara to nie spacer po ulicach Mekki – to widok miasta z lotu ptaka, pozwalający czytelnikom zobaczyć, w jak niesamowity sposób rozwija się to genialne miasto." Lynx Qualey, „Caixin Online"

„To atrakcyjny hymn o miłości do najświętszego miasta muzułmanów." „The Spectator"

Podtytuł: Święte miasto
seria procesu: Miasta
ISBN: 9788380493544
Kod paskowy: 9788380493544
Autorzy: Sardar Ziauddin, Jasiński Damian
Wydanie: 1
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 28477
liczba stron: 480
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 23.8x16.2
Głębokość (mm): 36
Waga: 0.68
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.