Menu

Meteorolog (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788373926103 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Olivier Rolin 
  • Wydawnictwo Noir Sur Blanc 
  • Ilość stron 152 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Bohaterem tej książki, łączącej atrybuty powieści biograficznej i eseju historycznego, jest Aleksiej Fieodosjewicz Wangenheim — jedna z licznych ofiar stalinowskiego wielkiego Terroru 1937-1938. Choć pochodził z osiedlonej na Ukrainie rodziny szlacheckiej, zaakceptował idee rewolucji październikowej i z entuzjazmem pracował na rzecz ZSRR.

W 1929 r. Został pierwszym szefem państwowej Służby Hydrometeorologicznej, która na terenie całego ogromnego kraju dokonywała pomiarów odgrywających znaczącą rolę w ustalaniu prognoz pogody, co z kolei miało wpływ na planowanie w rolnictwie.

Niektóre z jego koncepcji — np. Pomysł użycia energii słonecznej i wiatrowej - znacznie wybiegały w przyszłość. Za swoją wiedzę i pracę dla wspólnego dobra Wangenheim jednak nie doczekał się nagrody - przeciwnie, ósmego stycznia 1934 r.

został aresztowany. Ktoś przecież musiał ponieść odpowiedzialność za klęskę kolektywizacji wsi i meteorolog rzekomo fałszujący przepowiednie pogody był nieprzeciętnym kandydatem na kozła ofiarnego. Zarzucono mu działalność kontrrewolucyjną i skazano na dziesięć lat "reedukacji przez pracę" w łagrze na Wyspach Sołowieckich.

Pomimo tej jawnej niesprawiedliwości Aleksiej nie stracił wiary w partię, rewolucję i Stalina, oczekując, iż pewnego dnia błąd zostanie naprawiony. Pisał o tym w listach do żony, córeczkę zaś starał się edukować za pomocą pieczołowicie stworzonych rysunków ukazujących np.

figury geometryczne, zjawiska przyrody i zwierzęta oraz zielników, w których umieszczał i opisywał przeróżne gatunki północnej flory. Niestety, nie będzie mu dane ponownie spotkać się z rodziną, a tajemnica jego śmierci zostanie wyjaśniona dopiero po sześćdziesięciu latach…

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.