Menu

Meteorolog (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788373926103 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Olivier Rolin 
  • Wydawnictwo Noir Sur Blanc 
  • Ilość stron 152 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Bohaterem tej książki, łączącej atrybuty powieści biograficznej i eseju historycznego, jest Aleksiej Fieodosjewicz Wangenheim — jedna z licznych ofiar stalinowskiego wielkiego Terroru 1937–1938. Choć pochodził z osiedlonej na Ukrainie rodziny szlacheckiej, zaakceptował idee rewolucji październikowej i z entuzjazmem pracował na rzecz ZSRR.

W 1929 r. Został pierwszym szefem państwowej Służby Hydrometeorologicznej, która na terenie całego ogromnego kraju dokonywała pomiarów odgrywających zasadniczą rolę w ustalaniu prognoz pogody, co z kolei miało wpływ na planowanie w rolnictwie.

Niektóre z jego koncepcji — np. Pomysł zastosowania energii słonecznej i wiatrowej – pokaźnie wybiegały w przyszłość. Za swoją wiedzę i pracę dla wspólnego dobra Wangenheim jednak nie doczekał się nagrody – przeciwnie, ósmego stycznia 1934 r.

pozostał aresztowany. Ktoś przecież musiał ponieść odpowiedzialność za klęskę kolektywizacji wsi i meteorolog rzekomo fałszujący przepowiednie pogody był wspaniałym kandydatem na kozła ofiarnego. Zarzucono mu działalność kontrrewolucyjną i skazano na dziesięć lat „reedukacji poprzez pracę" w łagrze na Wyspach Sołowieckich.

Pomimo tej jawnej niesprawiedliwości Aleksiej nie stracił wiary w partię, rewolucję i Stalina, oczekując, że pewnego dnia błąd zostanie naprawiony. Pisał o tym w listach do żony, córeczkę zaś starał się edukować przy pomocy pieczołowicie wykonanych rysunków pokazujących np.

figury geometryczne, zjawiska przyrody i zwierzęta, a także zielników, w których umieszczał i opisywał zróżnicowane gatunki północnej flory. Niestety, nie będzie mu informacje ponownie spotkać się z rodziną, a tajemnica jego śmierci zostanie wyjaśniona dopiero po sześćdziesięciu latach

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.