Menu

Michaił Gorbaczow a idea i praktyka pieriestrojki (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380881808 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Alicja Stępień-Kuczyńska 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 442 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Najnowsza monografia A. Stępień-Kuczyńskiej została poświęcona ostatniemu okresowi istnienia ZSRR (1985–1991), związanemu z Michaiłem Gorbaczowem i jego pieriestrojką. Autorka demonstruje czasy radzieckiego przełomu, wybrane obszary sytuacji wewnętrznej tego państwa, a także polityki zagranicznej. Przedstawia kulisy bezwzględnej walki o władzę; zmaganie Gorbaczowa na rzecz utrzymania jedności państwa, przerwane puczem sierpniowym, którego skutkiem był upadek imperium.

Omawia sylwetkę Gorbaczowa, człowieka i polityka nietuzinkowego, otwartego, odmiennego od tych, którzy dotąd stali na czele państwa. Miał on w swych rękach władzę niemal absolutną, chciał reformować system, który pozostawał w stanie kryzysu. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytania: jaki był rozmiar tego kryzysu? Jaki program zaproponował Gorbaczow? Dlaczego jego plan się nie powiódł? Pieriestrojka miała być powszechną zmianą nowego myślenia (nowogo myszlenija), systemu politycznego, programu gospodarczego przyspieszenia (uskorienija). Gorbaczowowska jawność (głasnost’) stała się impulsem do wyzwolenia dynamiczności obywateli, powstawały organizacje społeczne i polityczne, powiększyła się rola religii, zniesiono cenzurę, rozwijały się media. Nie powiodła się walka z pijaństwem (suchy zakon); zmagano się ze skutkami katastrofy w Czarnobylu i trzęsienia ziemi w Armenii. Gorbaczow doprowadził do zmian w polityce zagranicznej; wycofano wojska z Afganistanu, zacieśniono stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i państwami europejskimi (idea wspólnego europejskiego domu). Nie ulega wątpliwości, iż jego działania przyczyniły się do rozpadu systemu zimnowojennego, zjednoczenia Niemiec, uzyskania niezależności przez państwa bloku socjalistycznego, a także powiększenia bezpieczeństwa nuklearnego i rozbrojenia (plan Gorbaczowa).

ISBN: 9788380881808
Kod paskowy: 9788380881808
Autorzy: Stępień-Kuczyńska Alicja
Wydanie: 1
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 23368
Miejscowość: Łódź
liczba stron: 442
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.5x24.0cm
Głębokość (mm): 25
Waga: 0.745
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.