Menu

Mussolini Butny faszysta (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380690615 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Göran Hägg 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Prószyński i S-Ka 
  • Ilość stron 448 
  • Rok wydania 2015 

Opis

Wnikliwe studium opętania władzą, rzucające świeże światło na postać włoskiego dyktatora.
Wizerunek Mussoliniego i Hitlera i wytworzonych poprzez nich reżimów zlał się ze sobą do tego stopnia, iż twórca faszyzmu zniknął w cieniu Führera, szanowany za jego nieudane wcielenie albo wręcz komiczną kopię. Tymczasem to właśnie władza Mussoliniego miała o sporo bardziej totalny charakter, a stworzony poprzez niego system był kompletnie zależny od jednego, owładniętego manią wielkości dyktatora.
Można sobie wyobrazić ideologię nazistowską, jej zbrodnie i rytuały bez Hitlera. Komunistyczny terror istniał zarówno przed, jak i po Stalinie. Trudno jednak wyobrazić sobie faszyzm bez Mussoliniego – twórcy mitologii, stanowiącego równocześnie jej ucieleśnienie.
Zbrodniarze, którzy znajdowali się w bliskim otoczeniu Hitlera – Göring, Goebbels, Himmler, i wielu innych – mieli własny charakter, ściśle określony zakres władzy, a czasem choćby cieszyli się osobistymi sukcesami. Stalin przeprowadzał kolejne czystki na szczytach władzy i niszczył prawdziwych albo urojonych rywali, lecz w dniu jego śmierci nadal żył Beria i wielu mu podobnych. Tymczasem całe otoczenie Mussoliniego stanowiło wyłącznie blade tło dla dyktatora, który sprawował pełnię władzy i bez namysłu wprowadzał w życie najmroczniejsze wizje, jakie podsuwała mu wyobraźnia. Mussolini sam obsadzał najwyższe stanowiska w państwie i wymieniał urzędników na każdym szczeblu, mógł wedle uznania zmieniać konstytucję i dla kaprysu powodował wojny, okupione hekatombą ofiar.
„Mussolini" Görana Hägga to wnikliwe studium opętania władzą, rzucające nowe światło na postać włoskiego dyktatora.
wytworzony przez Görana Hägga obraz faszyzmu zdaje się skrywać sporo złowieszczych podobieństw do wielu zjawisk, które mają miejsce we współczesnej Europie.
„Dagens Nyheter"
Göran Hägg (ur. 1947) – szwedzki pisarz i wybitny publicysta, autor kilkudziesięciu książek poświęconych historii, historii literatury i powieści. Absolwent uczelni wyższych w Sztokholmie i Uppsali oraz wykładowca na Uniwersytecie w Sztokholmie.

ISBN: 9788380690615
Kod paskowy: 9788380690615
Autorzy: Hagg Goran
Format: 16.5x24.5cm
Głębokość (mm): 40
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.