Menu

Nadia konstruktorka (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788324235643 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Karolina Zychowicz 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 284 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Jest to pierwsza w Polsce książka poświęcona Nadii Léger (1904-1982; w rodzimej historiografii znanej z reguły jako Wanda Chodasiewicz-Grabowska). Można w niej znaleźć nie tylko analizę dorobku malarskiego artystki,dodatkowo kolejnych etapów edukacji artystycznej (z uwzględnieniem sytuacji pań w poszczególnych ośrodkach) - u Władysława Strzemińskiego w Smoleńsku, w warszawskiej Szkole Sztuk błyskotliwych, w paryskiej Académie Moderne u Amédée Ozenfanta i późniejszego męża Fernanda Légera. Poruszona została jeszcze problematyka działalności animatorskiej i kuratorskiej po obu stronach żelaznej kurtyny oraz strategii tożsamościowych artystki (wielokrotnie zmieniane imię i nazwisko, kwestia przynależności narodowej). Szczególny nacisk położono na związki Léger z Polską - zwykle pomoc w zbiórce obrazów do Międzynarodowej kolekcji Sztuki nowoczesnej grupy a.r. Oraz redagowanie czasopisma "L'Art Contemporain - Sztuka Współczesna".


Karolina Zychowicz - w 2013 roku obroniła rozprawę doktorską Léger w Polsce. Recepcja twórczości artysty w XX wieku (Instytut Historii Sztuki KUL). Autorka książki Paryska lewica w stalinowskiej Warszawie: Wystawa współczesnej plastyki francuskiej w CBWA w 1952 roku (Warszawa 2014). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska 2017). Kuratorka wystawy Czerwona materia. Nadia Léger (25.05-9.09.2018, Muzeum Sztuki w Łodzi).

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.