Menu

NAJGROŹNIEJSZY AGITATOR SPRAWY POLSKIEJ AWANTURNICZY ŻYWOT HARRO HARRINGA KAZIMIROWICZA POETY BOJOWNIKA O WOLNOŚĆ POLAKA Z WYBORU (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375532487 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Krystyna Szayna-Dec 
  • Wydawnictwo Biały Kruk 
  • Ilość stron 248 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Cóż za kolorowy i bogaty żywot! Historia prawdziwego romantyka, jakim był Harro Harring (1798–1870). Duńczyk z urodzenia, niemieckojęzyczny pisarz, z wyboru Polak, był równocześnie nieprawdopodobnie modnym w swojej epoce poetą, jak i niepospolicie odważnym bojownikiem o wolność narodów, prześladowanym do końca swoich dni poprzez carską policję. Mając niespełna 30 lat pozostał ułanem, oficerem gwardii przybocznej pokaźnego księcia Konstantego w Warszawie. W zamian za wspaniałą służbę zaproponowano mu tam stanowisko międzynarodowego szpiega carskiego na dworach europejskich. Kiedy oburzony odmówił, przedstawiono mu alternatywę: kazamaty na Syberii. Niedużo czekając czmychnął z Warszawy; ścigano go do granicy, a potem – niemal do końca życia. W każdym kraju, gdzie zjawiał się Harro Harring, ambasadorzy carscy żądali wydalenia go. Ich żądaniom czyniono (już wtedy ) za każdym razem zadość!
Gdzież nie był ten poeta zawadiaka Poza niemal całą Europą dotarł do Rio de Janeiro, do Ameryki Północnej, choćby do Australii. Często pod przybranymi nazwiskami. I za każdym razem walczył. Najpierw podwójnym orężem, czyli bronią i piórem; wielokroć raniony i kontuzjowany, przez 34 lata z kulą pistoletową w piersi, która ugrzęzła tam w wyniku pojedynku. Potem posługiwał się tylko piórem. Jego porywające wiersze lubiano na wszystkich kontynentach; niemało z nich poświęcił bohaterom Powstania Listopadowego i uciemiężonej Polsce. Zakochany w pięknej polskiej arystokratce, związał się na zawsze z jej ojczyzną i przybrał polskie nazwisko Kazimirowicz.
Harro Harring najistotniej zasłynął oskarżycielskimi tekstami wobec rosyjskiego despotyzmu pt. Pamiętnik o Polsce pod rosyjskim panowaniem. Obnażył brutalność, a także cynizm carskiej władzy i ostrzegał przed nią, otwierając oczy wielu osobom w Europie i Ameryce. Kiedy dodatkowo zdemaskował ważnego moskiewskiego szpiega na Zachodzie, barona von Schweizera, nie mógł już doświadczyć spokoju ze strony tajnych służb. Czując stałe niebezpieczeństwo, nigdy nie wychodził z domu bez pistoletu i sztyletu.
Przepędzany, aresztowany, uwalniany w wyniku interwencji porządnych ludzi, trwał niezłomnie przy swoich ideałach. Niezwykle płodny pisarz i publicysta, władający dziewięcioma językami. Opublikował ok. Stu tomów swoich utworów, a mimo to żył niejednokrotnie w skrajnej nędzy, ratowany od śmierci głodowej poprzez przyjaciół. Uznawany za rewolucjonistę stał się jednak obiektem ostrej publicystycznej napaści Karola Marksa, ponieważ zwalczał rodzący się właśnie komunizm, który uważał za „bałamutny filozoficzny materializm i ateizm". Ostatni tekst publicystyczny z 1869 roku poświęcił (po angielsku) swojej przybranej ojczyźnie i zatytułował znamiennie Do wrogów Polski.
Krystyna Szayna-Dec, posługując się idealną polszczyzną i opierając się jedynie na faktach, napisała biografię, którą czyta się jak powieść awanturniczą. Nic dziwnego, taki bowiem był żywot tego sporego Polaka z wyboru.

ISBN: 9788375532487
Kod paskowy: 9788375532487
Autorzy: Krystyna Szayna-Dec
Redakcja: Wydawnictwo Biały Kruk
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 28398
liczba stron: 248
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.2x24.1
Głębokość (mm): 29
Waga: 0.838
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.