Menu

Nie umieraj do jutra (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366140776 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Wacław Gluth-Nowowiejski 
  • Wydawnictwo Marginesy 
  • Ilość stron 272 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Istnieje pogląd, iż od upadku powstania warszawskiego do zajęcia stolicy poprzez oddziały polskie i radzieckie miasto pozostało całkowicie martwą, pozbawioną ludności pustynią gruzów.
ale Warszawa nigdy nie była "królestwem bez poddanych". Nawet w tym straszliwym czasie, kiedy na rozkaz von dem Bacha kto żyw musiał opuścić miasto, a w jego lewobrzeżnej części przystąpiły do działania niemieckie ekipy specjalne powołane w celu ostatecznego zniszczenia i spalenia tego, co pozostało - istniała jedyna na świecie Rzeczpospolita gruzów.
W siedmiu nowelach Gluth-Nowowiejski portretuje warszawskich robinsonów - ludzi, którzy w nieustannym zagrożeniu, w skrajnie trudnych warunkach, bez dostępu do pożywienia i wody żyli na zgliszczach. Ukrywali się z zasady w piwnicach albo na strychach. Z reguły wybierali budynki najistotniej zrujnowane, którym nie groziło podpalenie lub wysadzenie poprzez niemieckie oddziały niszczycielskie.
W książce znalazła się historia Czesława Lubaszki, piekarza, który wykupił żydowską dziewczynę za pięć bochenków chleba, i Panny X, która odgrywała rolę niedorozwiniętego pana, aby ukryć przed wszystkimi swoją kobiecość, a także Aresa - mściciela z ruin, który postanowił popsuć szyki nazistom. Opowiadania zostały opatrzone notatkami bibliograficznymi i zdjęciami.
Wacław Gluth-Nowowiejski - pisarz, publicysta, jeden z warszawskich robinsonów. Podczas powstania dowodził drużyną zgrupowania "Żmija" na Żoliborzu, został ranny w trakcie walk na Marymoncie. Jako jeden z dwóch żołnierzy ocalał z masakry urządzonej przez Niemców w powstańczym punkcie sanitarnym przy ulicy Rajszewskiej 12. Ukrył się wtedy w piwnicy okolicznego domu, gdzie pozostawał do połowy listopada 1944. Poza Nie umieraj do jutra jest autorem książek Śmierć poczeka, Rzeczpospolita gruzów i Stolica jaskiń: z pamięci warszawskiego Robinsona.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.