Menu

Niech żyje Nam (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380492189 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Julia Hamera 
  • Wydawnictwo Czarne 
  • Ilość stron 440 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Historię Nama czyta się jak legendę o współczesnym mistrzu wschodnich sztuk walki. To opowieść o dochodzeniu do siły, wynikającej także z pokory, i o tym, że można odnaleźć swoje miejsce na przekór ideologii, ludziom i losowi.
Ubogie dzieciństwo spędzone w wietnamskiej wiosce, wyjazdy do szkoły z internatem w Chińskiej Republice Ludowej w czasach rewolucji kulturalnej, nauka wu shu, treningi wymagające wytrzymałości daleko wykraczającej poza możliwości dziesięcioletniego chłopca, reżim konfucjańskiego wychowania, konflikt zbrojny w Wietnamie, wyjazd do Polski, współpraca z polskim podziemiem, a potem emigracja do Francji – to wyłącznie niektóre etapy zawiłego życiorysu mistrza.
Ulubionym bohaterem Nama jest Małpi Król, mityczna postać, który przeciwstawia się ustalonym normom i działa wbrew zastanemu porządkowi. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ten chytry wojownik, znany ze swoich akrobacji i przeżywający mnóstwo niezwykłych przygód, znalazł swoje ucieleśnienie w bohaterze tej książki.
„Chciałem zmienić nie tylko wygląd, lecz także imię. To nadane mi przy urodzeniu brzmi Hai, czyli morze. Niestety sposób, w jaki wymawiali je Polacy wywoływał, że brzmiało jak wietnamskie „khai", czyli cuchnący albo śmierdzący zapach moczu. Wszyscy Wietnamczycy, zwłaszcza starsi studenci, śmiali się z tego i często na mój widok zatykali sobie nos palcami, co mnie bardzo złościło. Kilka razy usłyszałem, jak Polacy śpiewają: „Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam!". Nie wiedziałem, o jakiego Nama chodzi – było to dosyć modne wietnamskie imię. Pomyślałem sobie,prawidłowo brzmi i postanowiłem, że tak właśnie będę się demonstrujeł. Odtąd pozostałem Namem i nikomu nie podawałem mojego prawdziwego imienia."
Nam (Hai Bui Ngoc) – mistrz chińskich sztuk walki, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Urodził się w 1957 roku w wietnamskiej wiosce Xuan Chau. Jego dzieciństwo przypadło na lata wojny. Jako dziewięciolatek rozpoczął naukę w chińskiej akademii wu shu w Nanning (Chiny). Pod koniec 1974 roku przyjechał do Polski studiować na Politechnice Gdańskiej. Niecałe trzy lata później, uciekając przed agentami wietnamskiej ambasady i groźbą deportacji, trafił do Warszawy w sam środek działań środowiska opozycyjnego. W 1982 roku wyemigrował do Francji. W 1996 roku, już jako obywatel francuski, wrócił do Polski. Gdziekolwiek mieszkał, nie przestawał praktykować i nauczać chińskich sztuk walki. Został wielokrotnym złotem medalistą Francji, a w 1995 mistrzem Europy w taijiquan. Prowadzi własną szkołę wu shu – Stowarzyszenie Chińskich Sztuk Walki Nama. Jest buddystą.

Podtytuł: Historia mistrza
ISBN: 9788380492189
Kod paskowy: 9788380492189
Autorzy: Hamera Julia
Wydanie: 1
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 28477
ilość stron: 440
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11.1
Format: 13.2x21.5
Głębokość (mm): 29
Waga: 0.535
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.