Menu

Niepokorne (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788311156418 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Andrzej Andrusiewicz 
  • Wydawnictwo Bellona 
  • Ilość stron 340 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Kobiety władzy. Niewolnice miłości. Wolnomyślicielki i terrorystki.
Jedenaście pań wyposażonych w silną wolę, inteligencję, własny pogląd na świat, na życie. Były ergonomiczne, wykorzystywały swoje parametry w walce z powszechnie obowiązującymi zasadami, a przy tym nie zaniedbywały uroków życia, miały własne upodobania, kochały, uwodziły. W swych dążeniach wykraczały poza granice, które wyznaczała tradycja, religia, normy obyczajowe.
Co się kryje za tym efektownym czołem i białością odkrytych ramion? Widać uśmiech - nie widać rozterek, bólu. Dumne ze swej urody i pochodzenia, buntowały się, przełamywały stereotypy, zmieniały całą gradację wartości, zajmowały w nich miejsce jedyne i główne. Nie zawahały się przed żadną trudnością - zarówno w miłości, jak i działalności publicznej.
Autor przedstawia kobiety władzy - Zofię, Katarzynę, Annę, Elżbietę, Marię, Alix - które postawiły sobie wzniosły cel zbudowania imperium mającego budzić podziw i lęk oraz te, które rzuciły wyzwanie Rosji urzędowej. Lecz Wiera Figneri Aleksandra Kołłontaj, szanowane i znienawidzone, nie były arystokratkami z pochodzenia, ale były arystokratkami idei. One także chciały żyć, kochać, walczyć. W sposób inny niżeli oświecone władczynie, również okazały się niepokornymi kobietami imperium.
Miały w sobie instynkt szaleństwa, ryzyka, stawiały na szalę własne życie, odwagą i determinacją zawstydzały mężczyzn. Czy warto było się poświęcać? Czy rok 1917 spełnił marzenia? Czy późniejszy bieg wydarzeń nie przekreślił ich ideałów? Czy przegrały, czy - mimo wszystko - zwyciężyły?

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.