Menu

O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego.. (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380493339 
  • Oprawa twarda 
  • Autor King Charles 
  • Wydawnictwo Czarne 
  • Ilość stron 448 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Na początku XX wieku słabnące imperium osmańskie wydało ostatnie tchnienie; z gruzów wieloetnicznego giganta stopniowo wyłaniała się współczesna Republika Turcji.

Był to niezwykły czas w dziejach Stambułu. Po Pera Palace kręciło się tak wielu agentów obcych wywiadów, że obsługa hotelu musiała ich prosić o odstępowanie stolików gościom. Przybyli z Rosji emigranci sprzedawali na ulicach rodzinne pamiątki. Wśród rosyjskich przybyszów był czarnoskóry Amerykanin, który założył pierwszy w mieście klub jazzowy. Turecka królowa piękności zdobyła tytuł Miss Universe, a profesor z Bostonu odsłonił ukryte skarby Hagii Sophii. Pierwszy turecki prezydent Kemal Atatürk, muzułmańska feministka Halide Edip, przebywający na wygnaniu Lew Trocki i przyszły papież Jan XXIII walczyli o świeże wizje wolności człowieka. W czasie II wojny światowej przybywali tu niemieccy intelektualiści uciekający przed nazizmem, a żydowscy działacze starali się pomóc swym rodakom opuścić okupowaną przez Hitlera Europę.

„O północy w Pera Palace" to pełen życia, kolorów, zapachów i dźwięków portret najistotniej europejskiego z muzułmańskich miast.„wyśmienita i pełna fascynujących szczegółów książka Charlesa Kinga to historia Bliskiego Wschodu opowiedziana poprzez pryzmat losów szerokiego miasta. Klasyk w odcieniu sepii." Robert D. Kaplan

„King po mistrzowsku pokazuje wielowątkową historię Stambułu. Wciągająca książka!" Jason Goodwin, „The New York Times Book Review"

„Historia jednego z najbardziej fascynujących miast świata, w którym przecięły się losy wielu znanych postaci [ ]. King kreśli historię Stambułu, który przeistoczył się z miasta uchodźców w tętniącą życiem kosmopolityczną metropolię." Stephen Kinzer

„Stambulska galeria osobliwości – od uczestniczek muzułmańskich konkursów piękności, poprzez członków gruzińskiej arystokracji, aż po Lwa Trockiego. Każda postać, o której pisze King, zostawiła swój ślad w tej niesamowitej metropolii. Książka, która zarówno osoby zajmujące się historią dużych miast, jak i czytelników szukających przyjemnej lektury." „Publishers Weekly"

ISBN: 9788380493339
Kod paskowy: 9788380493339
Autorzy: King Charles
Kod wydawcy: 28477
liczba stron: 448
Oprawa: Twarda
Format: 15.0x23.0cm
Głębokość (mm): 36
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.