Menu

Pani inżynier od życia Rozmowa z Magdaleną Fikus

Cechy produktu

  • ISBN 9788380495272 
  • Autor Irena Cieślińska 
  • Wydawnictwo Czarne 

Opis

Żeby mieć atrakcyjne życie, trzeba umieć się nim cieszyć. Profesor Magdalena Fikus opowiada Irenie Cieślińskiej o takim właśnie życiu, w którym było miejsce na wszystko z wyjątkiem nudy. Wspomina dzieciństwo w czasie okupacji, szkolną działalność w strukturach ZMP, studia w Odessie i Moskwie, nieudaną magisterkę, walkę o rozwój nauki w warunkach państwa socjalistycznego i w czasach permanentnych niedoborów, staż w Stanach Zjednoczonych, gdzie najszczególniej zdumiały ją nie warunki pracy, lecz wolność słowa i wyboru. Opowiada o racjonalizmie, mężczyznach swojego życia, macierzyństwie, odchudzaniu, o życiowych błędach, których się nie żałuje, i o wadze i zaletach doświadczenia. Mówi także o nauce. O poświęceniu, sukcesach i porażkach, a także towarzyszących jej profesji etycznych dylematach. Opowiada o Festiwalu Nauki, który współtworzyła, by popularyzować wiedzę.

Przyznaje, iż „żeby być naukowcem. Trzeba mieć szczególnych charakter". Mówi także,jednak nauka nie wyjaśnia, czym jest szczęście, to jej udało się kilka razy w życiu być szczęśliwą. I zdradza, że ma słabość do książek Janusza L. Wiśniewskiego.

Magdalena Fikus – profesor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, zapalona popularyzatorka nauki i wiedzy, autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i dwóch książek popularyzujących inżynierię genetyczną i biotechnologię. Z inspiracji swego promotora doktoratu i opiekuna habilitacji Davida Shugara razem z Maciejem Gellerem i Anną Lesyng stworzyła w 1997 roku pierwszy polski Festiwal Nauki. Zorganizowała i prowadzi z Zuzanną Toeplitz pierwszą w Polsce Kawiarnię Naukową. Przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN. Odznaczona poprzez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Podtytuł: Rozmowa z Magdaleną Fikus
ISBN: 9788380495272
Kod paskowy: 9788380495272
Autorzy: Cieślińska Irena
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 28477
ilość stron: 216
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 13.5x22.5cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.325
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.