Menu

Papież i Mussolini (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380493377 
  • Oprawa twarda 
  • Autor David Kertzer 
  • Wydawnictwo Czarne 
  • Ilość stron 520 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Trudno o bardziej odmienne postaci: Pius XI spędził większość życia pochylony nad przeciętniewiecznymi manuskryptami. Benito Mussolini był zanurzonym w teraźniejszości podżegaczem, awanturnikiem i antyklerykałem. Istniały jednak i podobieństwa. Obaj mieli wybuchowy temperament, obaj domagali się bezwarunkowego posłuszeństwa i powodowali u swoich podwładnych strach, obaj uważali komunizm za zagrożenie. I z czasem docenili znaczenie współpracy.

„Papież i Mussolini" to opowieść o dwóch ludziach, którzy w tym samym 1922 roku sięgnęli po władzę i zmienili bieg XX wieku. Kiedy w 2006 roku otwarto tajne archiwa Watykanu, a cenne źródła ujrzały światło dzienne, osiągalne było wreszcie wyjaśnienie, co zespoiło te dwie postaci i jakie były tego skutki. Obrazu dopełniają grube teczki faszystowskiej policji, dokumentujące tajemnice i skandale opisane w raportach donosicieli działających za murami Watykanu.

Analiza źródeł potrzebnych do napisania niniejszej książki zajęła autorowi siedem lat. Przejrzał dwadzieścia pięć tysięcy stron dokumentów. Przebrnął poprzez niezliczone tomy odtajnionej korespondencji włoskich, francuskich, brytyjskich, amerykańskich i niemieckich dyplomatów, przeczytał dzienniki i pamiętniki. I jak sam przyznał – opracowanie tych wszystkich tworzyw i „rozwiązanie starych łamigłówek było zadaniem wprost porywającym".„ Czy Kościół rzeczywiście pozwalał Mussoliniemu na prześladowania Żydów? Autor powołuje się na źródła, z których wynika, iż Pius XI żałował swego cichego sojuszu z „duce". „Papież i Mussolini" to ważna książka historyczna, ukazująca portery dwóch przywódców dzierżących rząd dusz." Gilbert Taylor, „Booklist"

„David Kertzer ma nosa do ciekawych historii, instynkt reportera i potrafi słuchać. Z niezwykłą precyzyjnością, lecz i pisarskim talentem dokumentuje współpracę pomiędzy Piusem XI a faszystowskim przywódcą. Współpracę będącą ponurym sojuszem Watykanu z totalitarnym rządem ufundowanym na korupcji i przemocy." Joseph J. Ellis

„Siła tej opowieści jest równie imponująca jak zachowana w niej moralna wrażliwość. Kertzer stworzył fascynujące portrety dwóch wybuchowych i często irracjonalnie postępujących przywódców. Jego książka odkrywa przed czytelnikiem zawiłe drogi, którymi podążały myśli bohaterów,, a także zdumiewające sposoby nadużywania władzy." „The Guardian"

„„Papież i Mussolini" jest ukoronowaniem ciężkiej pracy Davida Kertzera. Autor starannie i wymownie opisuje bolesną porażkę, którą Watykan poniósł w najważniejszym moralnym teście. Książka Kertzera to historia napisana w imię sprawiedliwości." James Carroll

„Autor nie oszczędził Kościoła, który długo konformistycznie tłumaczył swoje związki z faszystowskim reżimem Mussoliniego. Pisząc o szokującej działalności Watykanu, Kertzer jest bezkompromisowy i nieustępliwy. Ujawnia niewygodne fakty dotyczące kolaboracji Watykanu ze złem." „Kirkus Reviews"

„Kertzer podąża własną ścieżką, z odwagą prowadząc badania i stwarzając równocześnie rewelacyjną i wciągającą opowieść." „America. The National Catholic Review"

„„Papież i Mussolini" to książka od początku do końca przykuwająca uwagę i pełna dobrze udokumentowanych szczegółów. Nikt nie mógłby opowiedzieć tej nieprzystępnej historii lepiej aniżeli David Kertzer." Jack Miles

Podtytuł: Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie
seria cyklu: Historia/Historie
ISBN: 9788380493377
Kod paskowy: 9788380493377
Autorzy: Kertzer David
Tłumaczenie: Dzierzgowski Jan
Wydanie: 1
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 28477
ilość stron: 520
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.0x23.0cm
Głębokość (mm): 36
Waga: 0.685
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.