Menu

Piękne Polki. Opowieść o lwowskich Klaudynkach - Ewa Liszewska (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788376745770 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Bogumił Liszewski|Ewa Liszewska 
  • Wydawnictwo Replika 
  • Ilość stron 208 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Klaudynki? zwyczajne dziewczyny, chcące służyć ojczyźnie i społeczeństwu
W XIX wieku lwowskie dziewczęta spontanicznie powołały do życia stowarzyszenie mające służyć narodowej sprawie. Z powodzeniem wcielały w życie ideały ich nauczycielki – Felicji Wasilewskiej oraz patronki – Klaudyny Potockiej.
Książka o nich jest opowieścią o wierności, miłości do ojczyzny i poszanowaniu prawdy. Mówi o mądrze pojętej rywalizacji, o działaniu na rzecz innych oraz o zdobywaniu wiedzy i samorozwoju, a przy tym o okazywaniu szacunku dla nauczycieli i rówieśników.
Osobiste losy klaudynek nakreślone pozostały na tle uwarunkowań historycznych. Ładne Polki były także obiektami westchnień i muzami. Wandę Dybowską uwiecznił Wincenty Pol, a Leonia Wild inspirowała Kornela Ujejskiego.
Klaudynki to dziewczęta z pozoru zwyczajne, a jednak niepospolite, bo o wielkich sercach. Wyróżniał je entuzjazm, zaangażowanie i konsekwencja w dążeniu do celu. I te parametry udało się autorom podkreślić wyjątkowo.
Dzieje stowarzyszenia to lektura niebanalna i pouczająca. Namawia do głębszego zapoznania się z przeróżnymi formami działalności społecznej prowadzonej przez naszych przodków. Wszak historia to nie tylko polityka i wojny, lecz też codzienna działalność, zwyczajna, z pozoru błaha, a przecież tak istotna.
Ewa i Bogumił Liszewscy
Małżonkowie z 26-letnim stażem. Pasjonują się historią Polski, a za swą życiową misję uznają budzenie patriotyzmu wśród Polaków.
Autorzy dwóch książek: Polskie bohaterki (2009), a także Dzielne Polki (2013), niezliczonych biograficznych artykułów prasowych, a także wielu stron internetowych, w tym poświęconych niezłomnej polskiej sanitariuszce Danusi Siedzik „Ince" czy bohaterce powstania styczniowego Marii Piotrowiczowej, poległej w walce z Rosjanami w bitwie pod korzystną w woj. Łódzkim.

Podtytuł: Opowieść o lwowskich klaudynkach
ISBN: 9788376745770
Kod paskowy: 9788376745770
Autorzy: Liszewska Ewa, Liszewski Bogumił
Wydanie: 1
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 30411
Miejscowość: Zakrzewo
ilość stron: 208
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11.1
Format: 14.5x20.5cm
Głębokość (mm): 12
Waga: 0.43
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.