Menu

Piotr I Święty, car bułgarski (ok. 912-969) (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788377303696 
  • Oprawa twarda 
  • Wydawnictwo Avalon 
  • Ilość stron 388 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Książka przedstawia losy Piotra, cara Bułgarii (927-969) i Marii Lekapeny (927-?963), jego małżonki, bizantyńskiej cesarzówny, córki Krzysztofa Lekapena, na tle dziejów rządzonego przez nich państwa. Ich wspólne panowanie trwało ok.

35 lat, a pośmierci żony Piotr sprawował władzę jeszcze ok. 7 lat. Mimo tak długich rządów ich postacie, a szczególnie Marii, nie są należycie oświetlonew źródłach. Jest także znamienne,zarówno Piotr, jak i Maria głównie nie są dobrze oceniani przez współczesnych uczonych.

Piotr jest uznawany za władcę słabego, koncentrującego uwagę na sprawach Kościoła, pozbawionego obszerniejszych ambicji. Czyni się go odpowiedzialnym za kryzys i upadek państwa bułgarskiego, który nastąpił raptem w dwa lata po jego smierci (971 r.).

Z kolei w Marii uczeni, stanowczo bułgarscy, widzą reprezentantkę bizantyńskich interesów i propagatorkę bizantyńskiej kultury, a niektórzy wręcz określali ją mianem biznatyńskiego agenta na bułgarskim tronie.

Autorzy książki - pierwszej w światowej literaturze monografii poświęconej Piotrowi i Marii - dzięki gruntownej analizie źródeł, perfekcyjnej znajomości literatury przedmiotu, budują wywazony, pozbawiony negatywnych emocji obraz roli swoich bohaterów w dziejach państwa bułgarskiego w X w.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.