Menu

Seksbomby PRL-u (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788364700088 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Krzysztof Tomasik 
  • Wydawnictwo Marginesy 
  • Ilość stron 464 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Opowieści o aktorkach, które rozpalały żądze Polaków – Kalinie Jędrusik, Barbarze Brylskiej, Katarzynie Figurze, Grażynie Szapołowskiej i Beacie Tyszkiewicz – ilustrują bardzo interesujące fotografie i dokumenty doskonale obrazujące epokę. „Ten wybór nie wyczerpuje zagadnienia – tłumaczy we wstępie autor książki Krzysztof Tomasik. – Początkowo wytypowałem dziesięć aktorek,ekspresowo okazało się, że temat jest zbyt rozległy, a życiorysy pań zbyt fascynujące, by można je było zmieścić w jednym tomie. Niezbędna była selekcja, zrobiona przeze mnie arbitralnie, bo przecież osiągalny byłby inny pakiet. Ten ostateczny jest chyba zrozumiały – Jędrusik, Tyszkiewicz, Brylska, Szapołowska i Figura to naprawdę ważne nazwiska, królowe ekranu przez kilkadziesiąt lat. Każda z nich wykreowała inny rodzaj bohaterki, ale wszystkie stały się obiektami masowej wyobraźni, zwykle odtwórczyniami ról pań skoncentrowanych na miłości i seksie.
Przy okazji omawiania ich historii chciałem opowiedzieć o funkcjonowaniu erotyki w PRL-u, zastanowić się nad istniejącym wówczas systemem gwiazd kina, ale też przyjrzeć się przemianie ustrojowej po 1989 roku i temu, jak wpłynęła na życie i karierę moich bohaterek.
( ) Dlaczego PRL? Powodów było mnóstwo, ale zdecydował fakt, że to niesamowicie niebanalna, zamknięta już epoka, która wciąż nie została prawidłowo zbadana i opisana. Także w aspekcie filmowym, a przecież był to czas, gdy polskie kino miało kilka okresów niebywałego rozkwitu. Dziś także funkcjonuje w przestrzeni publicznej określenie seksbomba, niemniej przestało odnosić się do aktorek, bo kino nie buduje już symboli seksu. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych mogło się wydawać, że pojawiły się następczynie bohaterek tej książki, lecz z pokaźnego ekranu zniknęły dość szybko".
Ta książka to dla jednych (starszych) czytelników podróż do czasów młodości, do wspomnień Dla młodszych zaś – niezwkły sposób na zapoznanie się z niezwykle niebanalnym zjawiskiem przebijania się seksu na ekrany i prawidłowo napisaną częścią historii polskiego kina – w stanowczo atrakcyjnej formie.

ISBN: 9788364700088
Kod paskowy: 9788364700088
Autorzy: Tomasik Krzysztof
Wydanie: 1
Rok wydania: 2014
Kod wydawcy: 31260
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 464
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.5x23.5cm
Głębokość (mm): 40
Waga: 0.895
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.