Menu

Sens życia i umierania (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375872590 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Kolek Beata 
  • Wydawnictwo Impuls 
  • Ilość stron 176 
  • Rok wydania 2011 

Opis

Książka jest opracowaniem z pogranicza filozofii i psychologii, porusza problemy tanatopsychologiczne (tzn. Związane z psychologią śmierci, umierania i żałoby etc) na tle filozoficznych rozważań o człowieku.

Rozważania podejmowane są w oparciu o myśl krakowskiego psychiatry Antoniego Kępińskiego i koncentrują się głównie na pokazaniu zależności między szeroko rozumianą antropologią a psychologią śmierci. Przez analizę zawartych w twórczości Kępińskiego wątków tanatopsychologicznych i filozoficznych starano się pokazać jak nad wyraz myślenie o człowieku (na wielu różnorodnych stopniach) związane jest z faktem jego śmiertelności.

ale z roku na rok problematyka tanatopsychologiczna staje się coraz bardziej obecna w debacie społecznej i naukowej, to jednak zainteresowanie nią wciąż jest znikome (szkoda, bo śmierć dotyczy każdego bez wyjątku). Niniejsza książka zezwala na poszerzenie wiedzy w tym temacie. Odwołanie się do pracy Kępińskiego uświadamia w dodatku, że i w polskiej psychologii tematyka śmierci była podejmowana, wcześniej niż się wydaje, a polska nauka posiadała atrakcyjnego myśliciela.

Celem książki jest pokazanie aktualności problematyki tanatopsychologicznej, zarówno w podejściu do pacjentów (zwłaszcza terminalnie chorych) czy opiece hospicyjnej ale też w rozważaniach antropologicznych, i jakiejkolwiek innej próbie opisu kondycji człowieka w świecie. Drugim celem książki jest przedstawienie wspomnianych zależności na potężnym przykładzie życia. Antoni Kępiński opisywał człowieka nie jako teoretyk, ale jako praktyk i najlepiej wiedział co w człowieku siedzi. Jego spostrzeżenia były przeniknięte osobistymi doświadczeniami, zwłaszcza wojennymi, wśród których jest i to najszczególniej traumatyczne – obozy jenieckie i obóz koncentracyjny.

W pierwszym rozdziale przedstawiono główne problemy poruszane poprzez tanatopsychologię (postawy wobec śmierci, lęk przed śmiercią etc). W drugim rozdziale przybliżono myśl Antoniego Kępińskiego ze szczególnym uwzględnieniem rozważa dotyczących śmierci. Trzeci rozdział przedstawia oryginalność myśli Kępińskiego, i rozważa możliwości pomocy ludziom umierającym, wolontariuszom czy żałobnikom.

Mimo, iż książka jest pracą naukową, problematyka jaką podejmuje może zainteresować nie tylko filozofów czy psychologów, lecz też każdego człowieka zastanawiającego się nad swoim życiem i śmiertelnością.

Podtytuł: Antropologiczno-tanatologiczne aspekty myśli Antoniego Kępińskiego
ISBN: 9788375872590
Kod paskowy: 9788375872590
Autorzy: Kolek Beata
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 21984
Miejscowość: Kraków
ilość stron: 176
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.0x23.5cm
Głębokość (mm): 8
Waga: 0.28
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.