Menu

Snajper. W obronie Leningradu (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788377311837 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Anisimow Siergiej|Piljuszyn Josif 
  • Wydawnictwo Vesper 
  • Ilość stron 386 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Wspomnienia strzelca wyborowego, starszego sierżanta Armii Czerwonej Josifa Josifowicza Piljuszyna ukazały się po raz pierwszy w 1958 roku pod tytułem U stien Leningrada („Pod murami Leningradu"), a w 2004 roku moskiewskie wydawnictwo Eksmo opublikowało czwarte już wydanie pod zmodyfikowanym tytułem Snajpier Wielikoj Otieczestwienoj („Snajper szerokiej Ojczyźnianej"). Jest to pokaźne świadectwo popularności i tematyki i samej książki.
Wspomnienia dotyczą głównie okresu wojennego – od końca lipca 1941 do początku 1944 roku. Odniesień do wcześniejszego etapu życia jest nad wyraz niedużo, dowiadujemy się tylko, iż urodził się na Białorusi i od dawna mieszkał i pracował w Leningradzie. Nie wspomina nic o wcześniejszej służbie wojskowej ani o tym, gdzie nauczył się strzelać tak, by zostać zakwalifikowanym jako strzelec wyborowy. [ ]
Piljuszyn opisuje wydarzenia z punktu widzenia zwykłego frontowca, z niejako „żabiej perspektywy". Są to działania na pierwszej linii, w bezpośrednim kontakcie bojowym, natomiast cele i zamiary oraz rezultaty działań wyższego szczebla są przeważnie przedstawiane tak, jak przekazywało żołnierzom dowództwo (w tym także bilans strat przeciwnika). Stąd też i frustracja, kiedy po udanym starciu dostają rozkaz odwrotu, czy nieuzasadniona euforia w sytuacji sukcesów osiąganych niewspółmiernie wysoką ceną. W niektórych przypadkach pomyłki popełniane przez Piljuszyna (przekonanie, że wszyscy Niemcy wyposażeni są w pistolety maszynowe, wiadomości o niemieckich desantach spadochronowych, oddziałach szturmowych wyposażonych w pancerze, żołnierzach przykutych za karę do karabinów maszynowych) wynikają z powszechnie funkcjonujących legend żołnierskich i trudno się dziwić, iż autor chwilami widział to, czego nie było. Z kolei przekonanie o ogromnej przewadze materiałowej wroga (lotnictwa, broni pancernej) wynika z faktu, iż Niemcy bardzo wydajnie manewrowali siłami (wcale znowu nie tak przeważającymi), dominując w decydujących punktach.
Wspomnienia Piljuszyna stanowią atrakcyjną, miejscami wzruszającą i dramatyczną lekturę, należy jednak pamiętać, iż były spisywane w określonym, dość niepowtarzalnym czasie, przy udziale redaktora dbającego o „ideologiczną czystość" dzieła.
– fragmenty wstępu do polskiego wydania pióra Sławomira Kędzierskiego

ISBN: 9788377311837
Kod paskowy: 9788377311837
Autorzy: Piljuszyn Josif, Anisimow Siergiej
Rok wydania: 2014
Kod wydawcy: 30647
Miejscowość: Czerwonak
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 14.0x20.5cm
Język oryginału: rosyjski
Języki: polski

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.