Menu

Stać się Leonardem (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366335981 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Jenny Rogneby 
  • Wydawnictwo Marginesy 
  • Ilość stron 336 
  • Rok wydania 2019 

Opis

najkorzystniejsza książka non-fiction roku 2017 według "Wall Street Journal"

Dlaczego Leonardo da Vinci nie ukończył tak wielu ze swych dzieł? Dlaczego jako zadeklarowany pacyfista konstruował machiny wojenne dla rodziny Borgiów? Dlaczego poprzez kilkadziesiąt lat wszędzie zabierał ze sobą Monę Lisę, jednak nigdy nie dokończył jej malować? Dlaczego pisał wspak i czy naprawdę toczył wojnę z Michałem Aniołem?

Mike Lankford przybliża Włochy z czasów renesansu: zapachy, smaki i dźwięki. Czasy wojen, plag i intryg dworskich, zaciekle konkurujących ze sobą artystów, a także tyranów o morderczych skłonnościach i zamiłowaniu do sztuki. Demonstruje życie da Vinci jako powieść przygodową, fascynujące i pełne niebezpieczeństw - ucieczki, przetrwanie wojny u boku przyjaciela, Machiavellego, walka o możliwość tworzenia i trudne decyzje, jakie się z tym wiązały. Także te za cenę samotności.

Rozbija mity i kreuje Leonarda od nowa. Kreuje dla współczesnych czytelników portret geniusza, który od wieków pozostaje tajemniczy jak największe z jego dzieł, będących wyrazem buntu i niewyczerpanym źródłem inspiracji.

"Uważam, że biografia Leonarda Lankforda pobudza do myślenia, w trakcie gdy ta Isaacsona do myślenia zniechęca. Stać się Leonardem rozpoczyna się z wysokiego C i z każdą przewracaną kartką jest coraz ulepszona."

"Wall Street Journal"

"Mike Lankford demonstruje da Vinci bez aureoli i sadza go przy stole naprzeciwko czytelnika, który zaczyna dostrzegać w nim prawdziwego człowieka, z brudem pod paznokciami i tak dalej."

"The Independent"

"Mike Lankford prezentuje fascynującą tour d'horizon życia i pracy Leonarda, traktując znane fakty z jego życia jako punkt wyjścia do uwodzicielskich (a jednak rozsądnych) spekulacji i rekonstrukcji. Odrzuca dawne klisze i założenia, ocenia wieloznaczne dowody rzeczowe z nowej perspektywy i maluje chyba najmocniej intymny i wyrazisty portret tego nieprzystępnego do uchwycenia artysty."

Ross King, autor "Brunelleschi's Dome"

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.