Menu

To nie deszcz, to ludzie (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788326828379 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Monika Tutak-Goll 
  • Wydawnictwo Agora 
  • Ilość stron 456 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciostwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie matki na Majdanku, pierwszą miłośd w Auschwitz a także odzyskaną wolnośd, drogę do Izraela, a także budowanie na nowo paostwa i rodziny. To herstoria - książka pisana z perspektywy kobiecej, o sprzecznościach i podobieostwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyostwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci, o pojednaniu - nie tylko pomiędzy krajami, ale także pomiędzy rodzinami.

Tak o swojej Bohaterce pisze Monika Tutak-Goll:

Patrzy przed siebie: "Przeszłośd żyje obok mnie, lecz ja nie żyję przeszłością." Myśli o młodzieży, umie do niej trafid: "Jestem w ich świecie. Ja ich na cmentarze nie prowadzam". Opowiada tak, że słucha każdy. Nie lubi zamawiad kawy w restauracji: "Ja nie jestem ta pani, której się podaje". Zna osiem języków. Wszystkich nauczyła się sama. Oburza się jak nikt inny: "Czego ty znowu nie rozumiesz?" Przywraca pamięd o tych, których nie pamiętałby już nikt. Uparta. To dzięki niej wiersze Szlengla są w Izraelu. Uzbierała z mężem na auto, lecz powiedziała mu: "Henryk, ja muszę wydad za te pieniądze Szlengla. Muszę. Ja żyję, on nie. Czy mi wolno o nim zapomnied?''. Jeśli kocha, to całą sobą, całym sercem, jak nikt: "Ja nie wierzyłam, gdy mówili, iż Boga trzeba kochad więcej wszelkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niżeli Boga, więcej niż wszystko." Straciła ukochaną matkę, gdy miała 13 lat. Halina nigdzie nie czuje się u siebie. Mówi: "w Izraelu jestem za polska, w Polsce

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.