Menu

Woda naprzód! Szkice z wywiadów autobiograficznych druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy wiej (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381801737 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Tomasz Marcysiak 
  • Wydawnictwo Adam Marszałek 
  • Ilość stron 143 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Ochotnicza Straż Pożarna w Polsce ma już ponad stuletnią tradycję. Prezentowana książka została napisana z myślą o ich codziennej pracy, a przy okazji jest hołdem dla ich poświęcenia i ofiarności w walce z żywiołami.

Publikacja składa się z trzech części. Pierwsza posiada rys historyczny i uwarunkowania funkcjonowania OSP. Druga to opowieści druhów z 14 jednostek OSP gminy Golub-Dobrzyń. Trzecia jest fotorelacją dokumentującą aktywność OSP w ciągu jednego roku prowadzonych badań i obserwacji.

Jak wyróżnia jeden z recenzentów, dr Emil Noiński: „niewątpliwie stwierdzić należy, iż praca spotka się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród druhów OSP i ich rodzin,jeszcze wśród miłośników i historyków regionu.

Będzie dodatkowo zachętą do podjęcia kolejnych badań nad dziejami OSP w regionie z wykorzystaniem źródeł historycznych, w tym także kronik strażackich. Wielopokoleniowy rozmiar ruchu strażackiego w gminie Golub-Dobrzyń, sięgający korzeniami początku XX wieku – czego dowodem jest praca dr.

Tomasza Marcysiaka – bezdyskusyjnie na to zasługuje”. Z kolei prof. Wojciech Knieć stwierdza, iż publikacja „Woda naprzód!” jest „nieco niekonwencjonalnym podejściem do konwencjonalnych organizacji społecznych działających na polskiej wsi od ponad stu lat – to jest Ochotniczych Straży Pożarnych.

Znajdujemy tu niebanalny materiał etnograficzny (pokaźne wyimki z wywiadów i wysokiej jakości artystycznej materiał fotograficzny), który sam w sobie stanowi wielowątkowy opis współczesnej kondycji OSP,równocześnie jest bogatym źródłem dla kolejnych badań”.- Tomasz Marcysiak, Dariusz Bareya

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.