Menu

Zrozumieć Feliksa Tom 1

Cechy produktu

  • ISBN 9788366070288 
  • Wydawnictwo WasPos 

Opis

Postać Feliksa Dzierżyńskiego oblepiona jest w świadomości ludzi kłamstwami najrozmaitszej treści, przez co jest wypaczona w sposób spory. Przyczynił się do tego stanu rzeczy przeważnie Ronikier - autor paszkwilanckiej biografii Dzierżyńskiego pełnej kłamstw i epizodów, które nigdy nie miały miejsca.

Ten pisarz, ale także mitoman i morderca oparł swoją opowieść o liczne fakty z życia Feliksa Dzierżyńskiego, jakie w zaufaniu zdradziła mu siostra Feliksa, Aldona. Szczerze tego żałowała, chciała choćby wytoczyć proces pisarzowi, zrezygnowała.

Kolejnym fatalnym źródłem rozpowszechniania kłamstw jest dr. Jerzy Jaśkowski - ekspert od wszystkiego, autor takich bredni, że polską rodzinę Dzierżyńskich podmienili Żydzi, a prawdziwi zostali poprzez nich zabici.Na szczęście zdecydowana większość publikacji i archiwa mówią jednym tonem kreśląc jednostajną w swoim rozwoju postać rewolucjonisty, człowieka wyjątkowo pracowitego, uczuciowego, wymagającego, lojalnego i wrażliwego.

Człowieka, który dostał wszystko to w życiu, co sobie wymarzył, a porwał się na mnóstwo. Ponad 11 lat spędzonych w więzieniach, aresztach i zesłaniach, brawurowe ucieczki z odległej Syberii, wodzenie za nos nie tylko carskiej Ochrany, ale i wywiadów Niemiec czy Szwajcarii, nieustanny ruch, konspiracja uformowały twórcę najlepszych na świecie służb specjalnych - KGB i nie tylko.

Dzierzyński stał się wybitnym specjalistą transportu i nie na wyrost nazywa się go ojcem radzieckiego przemysłu. Sukces wielkiej Rewolucji Październikowej, która ukształtowała dodatkowo nasze dzisiejsze życie, zawdzięczamy Feliksowi Dzierżyńskiemu.Doszedłem do wniosku, iż czas odkłamać tą postać, przybliżyć ją, pozwolić zrozumieć ignorantom opisując zdarzenia, jakie w jego najbliższym otoczeniu miały miejsce, przybliżyć sylwetki ludzi, z którymi pracował i z którymi walczył.

Opierałem się głównie na wiarygodnych dokumentach. Nie posiadając dostępu do archiwum KGB pracowałem nad materiałami, jakie mogłem zdobyć. Niejednokrotnie zdarzyło mi się wiązać fragmenty listów, jakie znajdywałem w najróżniejszych źródłach.

Nieocenione były źródła rosyjskie, które przyszło mi tłumaczyć. Niewątpliwie nie wyczerpałem tematu. Wciąż pojawiają się nowe źródła dzięki jednemu z najwybitniejszych rosyjskich historyków KGB Aleksandrowi Plehanowowi, lecz kiedyś trzeba zakończyć przygodę podróży w czasie, do jakiej zabrał mnie Feliks Dzierżyński.

Nie udało mi się dotrzeć do wielu osób, nie miałem możliwości udać się śladami rodziny Dzierżyńskich, ani świętować 140 rocznicy urodzin Feliksa Dzierżyńskiego w Dzierżynowie. Kiedyś to nadrobię.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.