Menu

Bieda, bogactwo i polityka... - Thomas Sowell (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788364599422 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Thomas Sowell 
  • Wydawnictwo FIJORR 
  • Ilość stron 360 
  • Rok wydania 2016 

Opis

W książce Bieda, dostatek i polityka w ujęciu globalnym, wybitny ekonomista Thomas Sowell przypomina, iż wbrew przekonaniom lewicowych intelektualistów nierówności dochodów i bogactwa nie są na świecie niczym nowym, a ich istnienie nie powinno nikogo zdumiewać. W mediach dominują dziś alarmujące statystyki, oburzające rozwarstwienie społeczne i niesławny 1\%. Retoryka ta w pełni ignoruje najmocniejszą przyczynę nierówności - produkcję bogactwa. Nierówności dochodowych nie sposób pojąć nie uwzględniając determinujących je czynników geograficznych, kulturowych, czy politycznych.
na dodatek, książka ta jest kopalnią ciekawostek i co najważniejsze - pomaga czytelnikowi zrozumieć jak działa świat.

Wydawca

"Wyrażenie "dystrybucja dochodów" skłania niektórych do poglądu, iż istnieje jakiś nagromadzony zasób dochodów czy bogactwa - powstały w sposób bliżej nieokreślony - który następnie rozdzielany jest pomiędzy jednostki czy grupy. W rzeczywistości dochody to wynagrodzenie otrzymywane w zamian za indywidualny wkład w proces tworzenia bogactwa, którego wysokość jest odzwierciedleniem wydajności poszczególnych uczestników tego cyklu. Te jednostkowe dochody mogą później zostać zsumowane przez statystyków w skolektywizowany słownie "dochód narodowy", który następnie omawia się w kontekście jego "dystrybucji" pomiędzy jednostkami czy grupami. (…) W czysto statystycznym sensie można oczywiście mówić o “dystrybucji dochodu", podobnie jak możemy mówić o statystycznej “dystrybucji wzrostu" w populacji, przy czym nikt nie wyobraża sobie chyba tego wzrostu istniejącego najpierw łącznie, a następnie rozdzielanego poszczególnym osobom".

Fragment książki.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.