Menu

Dlaczego narody przegrywają - Acemoglu Daron Robinson James A. (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788377852842 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Acemoglu Daron Robinson James A 
  • Wydawnictwo Zysk i S-ka 
  • Ilość stron 564 
  • Rok wydania 2014 

Opis

ładna książka, od której niepodobna się oderwać. Dlaczego narody przegrywają odpowiada na pytania trapiące specjalistów od stuleci: dlaczego niektóre narody są bogate, a inne biedne, dlaczego tak je różnicują majętność i ubóstwo, zdrowie i choroba, obfitość i głód?
Co o tym decyduje? Kultura, klimat, położenie geograficzne? A może niewiedza, jak uprawiać politykę?
Prosta odpowiedź brzmi: nie. Żaden z tych czynników nie jest determinantą wyznaczającą los społeczności, gdyby bowiem tak było, czym wyjaśnić to, że Botswana stała się jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata, podczas gdy inne afrykańskie narody, takie jak Zimbabwe, Kongo, Sierra Leone grzęzną w bagnie nędzy i przemocy?
Daron Acemoglu i James Robinson przekonująco dowodzą, że u podstaw gospodarczego sukcesu leżą produkowane przez ludzi instytucje polityczne i gospodarcze (oraz ich brak). Korea, by sięgnąć po jeden z najistotniej fascynujących przykładów, to kraj jednorodny ludnościowo, a przecież mieszkańcy Korei Północnej należą do najuboższych na świecie, w trakcie gdy ich rodacy z Korei Południowych — do najbogatszych. Na południu powstało społeczeństwo pełne zachęt do poczynań gospodarczych, nagradzając innowacje i pozwalające każdemu na użycie gospodarczych sposobności. Zainicjowany tak sukces gospodarczy stabilnie się utrzymywał, gdyż państwo działało w sposób przewidywalny dla rzesz obywateli i odpowiedzialny względem nich. Tymczasem Koreańczycy na północy skazani zostali na całe dekady głodu, represji politycznych i funkcjonowania w ramach zupełnie odmiennych instytucji gospodarczych, bez żadnych widoków na zmianę. Za różnicę pomiędzy obu Koreami odpowiada polityka, która zadecydowała o tak odmiennych trajektoriach rozwoju instytucjonalnego.
Argumentację swą Acemoglu i Robinson wspierają istotnie bogatym, skatalogowanym w trakcie piętnastoletnich badań materiałem historycznym, sięgającym od cesarstwa rzymskiego, przez miasta-państwa Majów, średniowieczną Wenecję, Związek Sowiecki, Amerykę Łacińską, Anglię, Europę kontynentalną, Stany Zjednoczone i Afrykę, i na tej podstawie budują nową teorię ekonomii politycznej, która podejmuje znaczne kwestie współczesne, jak na przykład:
- Chiny zbudowały wielką autorytarną machinę wzrostu gospodarczego. Czy wzrost ten zachowa swą dotychczasową dynamikę i czy w konsekwencji Chiny zdominują Zachód?
- Czy Ameryka ma już najkorzystniejsze dni za sobą? Czy od koła pomyślności, w którym dążenia elit, żeby maksymalizować władzę, napotykają na opór, przechodzimy do błędnego koła, w którym mniejszość bezustannie się wzbogaca i potężnieje?
- Jaki jest najlepszy sposób na to, by miliardom ludzi na świecie pomóc wyrwać się z nędzy i generować pomyślność? Czy jest nim pokaźniejsza filantropia ze strony bogatych państw Zachodu? Czy też przyswojenie sobie skomplikowanej lekcji Acemoglu i Robinsona i postawienie na wzajemne oddziaływanie włączających instytucji politycznych i gospodarczych?
Dlaczego narody przegrywają to książka, która zmieni wasze spojrzenie na świat i sposób jego rozumienia.

Tytuł oryginału: Why Nations Fail
ISBN: 9788377852842
Kod paskowy: 9788377852842
Autorzy: Acemoglu Daron Robinson James A.
Tłumaczenie: Łoziński Jerzy
Wydanie: 1
Rok wydania: 2014
Kod wydawcy: 23401
Miejscowość: Poznań
liczba stron: 564
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.0x23.0cm
Głębokość (mm): 35
Waga: 1.018
Język oryginału: angielski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.