Menu

Dlaczego nie jesteśmy bogaci? - Wójtowicz Grzegorz, Wójtowicz Anna (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381022187 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Grzegorz Wójtowicz, Anna Wójtowicz 
  • Wydawnictwo CeDeWu 
  • Ilość stron 152 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Książka jest dziełem znanej na rynku księgarskim spółki autorskiej, której ambicją jest przybliżanie dziejów gospodarczych Polski w sposób budzący zainteresowanie nie tylko wąskiej grupy specjalistów, lecz także szerszego grona czytelników, zwłaszcza ekonomistów. Tym razem, w celu uzyskania odpowiedzi na tytułowe pytanie, historia gospodarcza naszego kraju została skonfrontowana z dziejami gospodarki Europy Zachodniej. W pięciu, chronologicznie uporządkowanych rozdziałach, znalazło się omówienie gospodarki w wiekach XI-VIII, w latach niewoli narodowej (1795-1918), w Drugiej Rzeczypospolitej, Polsce Ludowej i w Trzeciej Rzeczypospolitej. Każdemu okresowi towarzyszy podsumowanie, w którym prezentowany jest poziom gospodarczy Polski w porównaniu z osiągnięciami Europy Zachodniej, kwantyfikowany jako artykuł krajowy brutto na osobę. Burzliwe dzieje gospodarcze naszego kraju sprawiły, że analizowany wskaźnik silnie odstawał od osiąganego poprzez kraje zachodnioeuropejskie. Najbliższy był u zarania Polski Piastowskiej i paradoksalnie u schyłku okresu zaborów. Zwiększył się w XVII w., w Drugiej Rzeczypospolitej, w wyniku II wojny światowej i po 1978 roku, jako rezultat krachu gospodarki centralnie kierowanej. Zmniejszenie dystansu nastąpiło w latach transformacji systemowej, jednak w 2007 roku było no 50,8\% niższy od uzyskanego w Europie Zachodniej. Jak piszą autorzy "potrzeba jeszcze wielu lat, by luka cywilizacyjna między Polską i Europą Zachodnią została skasowana, a przynajmniej wyraźnie zmniejszona".

ciekawa prezentacja materiału empirycznego i przekonywujące analizy historyczno-ekonomiczne przyczyniają się do wysokiej oceny książki. Czytelnik wynajdzie w niej nie tylko wiarygodny obraz przeszłości i teraźniejszości gospodarczej Polski w perspektywie europejskiej, ale także liczne pola sporów i dyskusji, skłaniające do własnych przemyśleń na temat: dlaczego nie jesteśmy bogaci?
prof. Dr hab. Janusz Kaliński


Praca Grzegorza Wójtowicza i Anny Wójtowicz pokazuje, jak Polska przez długie wieki swej historii wchodziła w gospodarcze zacofanie wobec Europy Zachodniej, a także jak zaczęła się ona w ciągu ostatnich 20 lat z tego zacofania prężnie wydobywać. Jest ona ważnym, ciekawym i jasno napisanym studium historii długiego trwania, przedstawiającym zdarzenia i procesy gospodarcze w powiązaniu z historią polityki, zmian instytucjonalnych oraz wojen. W pełni zasługuje ona na uwagę szerokiej opinii publicznej i szkół.
Leszek Balcerowicz

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.