Menu

Dysponowanie wspólnymi zasobami (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788326407062 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Elinor Ostrom 
  • Wydawnictwo Wolters Kluwer 
  • Ilość stron 384 
  • Rok wydania 2013 

Opis

W swojej nowatorskiej książce, po raz pierwszy opublikowanej w 1990 r. I dotychczas wznawianej 22 razy, Elinor Ostrom zajmuje się jedną z najszczególniej kontrowersyjnych kwestii pozytywnej ekonomii politycznej: czy i w jaki sposób można zorganizować używanie wspólnych zasobów tak, aby uniknąć jednocześnie nadmiernej ich eksploatacji, jak i zbyt wysokich kosztów administrowania nimi. Ekonomiści nieraz są zdania, iż kiedy jakiś zasób jest wspólną własnością wielu ludzi, można go eksploatować tylko tam, gdzie rozwiązaniem problemu jego nadmiernego zużywania jest prywatyzacja albo przymus narzucony poprzez siłę z zewnątrz, na przykład władzę państwową. Ostrom przekonuje jednak, że istnieją też inne sposoby radzenia sobie z tymi kwestiami i iż kiedy rozwiąże się pewne problemy podaży, wiarygodności i monitorowania, można powołać do życia jednostajne samorządne instytucje.

W publikacji noblistka opisuje trzy modele wykorzystywane zwykle i przedstawia ponadto inne możliwości, aby zilustrować mnogość ewentualnych rozwiązań. Wykorzystuje analizę instytucjonalną do badania sposobów - równocześnie udanych, jak i nieudanych - dysponowania wspólnymi zasobami. Prezentuje także wyniki precyzyjnych badań terenowych nad wieloma tego typu przypadkami, takimi jak wysokogórskie pastwiska w Szwajcarii i Japonii, projekty nawadniania na Filipinach i w Kalifornii, a także przybrzeżne łowiska w Kanadzie i Turcji.

Tytuł oryginału: Governing the commons
kolekcja cyklu: NOBLIŚCI
ISBN: 9788326407062
Kod paskowy: 9788326407062
Autorzy: Ostrom Elinor, Balcerowicz Leszek
Tłumaczenie: Wiankowska-Ładyka Zofia
Rok wydania: 2015
Kod wydawcy: 42282
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 348
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 17.0x24.5cm
Głębokość (mm): 25
Waga: 0.786
Język oryginału: angielski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.