Menu

Informacje niefinansowe w sprawozdawczości biznesowej przedsiębiorstw (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788363391607 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Ewa Śnieżek|Joanna Krasodomska|Arleta Szadziewska 
  • Wydawnictwo Gab 
  • Ilość stron 196 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Celem opracowania jest przedstawienie problematyki raportowania informacji niefinansowych w szerokim kontekście jego rozwoju i podkreślenie znaczenia ujawniania danych niefinansowych we współczesnych raportach biznesowych przedsiębiorstw, ze wyznaczoniem na potrzebę zmian modelu sprawozdawczości finansowej i niefinansowej jako podstawowego nośnika danych o przedsiębiorstwie.

Z rozważań zawartych w monografii wynika, iż wraz z turbulentnymi przeobrażeniami w otoczeniu przedsiębiorstw i rosnącym ryzykiem ich działalności nastąpiły widoczne zmiany w sposobie ich funkcjonowania. Postępująca degradacja środowiska naturalnego, konflikty społeczne i szereg innych globalnych zagrożeń współczesnej ludzkości doprowadziły do refleksji nad społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw. Kompleksowy raport biznesowy powinien zatem zawierać informacje zezwalające na ocenę warunków działania spółki, dotyczące kluczowych czynników kształtujących jej wartość (finansowych i niefinansowych), strategii, planów i zamierzeń i głównych czynników ryzyka oraz wpływu na społeczeństwo i środowisko. Staje się on tym samym wynikiem połączenia informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym z raportem o aktywności środowiskowej i społecznej.

Przeprowadzona w monografii analiza praktyki raportowania niefinansowego przedsiębiorstw pozwoliła zauważyć przeróżny zakres, formę i jakość dokonywanych ujawnień. Działaniem, które nie polepsza wiarygodności danych niefinansowych i budzi kontrowersje, jest opisane jeszcze w niniejszym opracowaniu zjawisko greenwashingu.

Podjęto także problem raportowania zintegrowanego. Prowadząc rozważania na ten temat, wyeksponowano, iż koncepcja ta spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony przedstawicieli środowiska akademickiego, jest ona także coraz szerzej praktykowana przez przedsiębiorstwa dostrzegające korzyści z wdrożenia tego nowoczesnego podejścia w zakresie polityki informacyjnej.

Zmiany w zakresie sprawozdawczości przedsiębiorstw zaprezentowane w niniejszej monografii należy oceniać pozytywnie i traktować jako naturalną konsekwencję procesów zachodzących w otaczającym nas świecie. Jednak proces ich wdrażania nie przebiega bez wątpliwości, kontrowersji i barier. W najbliższej przyszłości można się więc spodziewać dalszego intensywnego rozwoju poświęconego im nurtu badawczego w rachunkowości.

ISBN: 9788363391607
Kod paskowy: 9788363391607
Autorzy: Śnieżek Ewa, Krasodomska Joanna, Szadziewska Arleta
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 43119
liczba stron: 196
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11.1
Format: 27.9x12.0
Głębokość (mm): 12
Waga: 0.328
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.