Menu

Informatycy (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788379630202 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Łubieńska Katarzyna, Woźniak Jacek 
  • Wydawnictwo Sedno 
  • Ilość stron 292 
  • Rok wydania 2015 

Opis

„Piraci! Nie marynarka!" Pod tym hasłem producent Apple rekrutowała swoich pracowników, obrazując potrzebę odmiennego traktowania informatyków. Ich profesja, postrzegana poprzez laików jako specjalność dla cyborgów-geeków i dziwaków poświęcających pracy swoje życie prywatne, znajdujących najlepszą rozrywkę w rozwiązywaniu problemów informatycznych, nie zwracających uwagi ani na hierarchię społeczną, ani na zapotrzebowania innych ludzi, jest słabo znana i owiana tajemnicą. Autorzy książki "Informatycy" opisują odmienność informatyków, właściwości, które gwarantują im sukces albo są przyczyną tragedii. Próbują objaśnić, dlaczego von Neumann jeździł na osiołku w garniturze, Grace Hooper liczyła heksagonalnie, a Alan Turing popełnił samobójstwo wzorując się na Królewnie Śnieżce.
Informatycy zmienili nasze życie, tak jak drukarze zmienili życie ludzi średniowiecza. W książce pozostały opisane okrutne reguły panujące w tym zawodzie, sylwetki jego mitycznych bohaterów oraz zagrożenia, jakim podlegają informatycy. Autorzy podważają dominujące w zarządzaniu podejście, posiadające na celu pobudzenie informatyków do energicznej pracy i pokazują sposoby, jak racjonalizować ich wysiłki. Stawiają pytania o szanse przetrwania informatyków, ukazując ich zawodowe i kulturowe źródła stresu. Zastanawiają się dlaczego jest tak niewiele kobiet w zespołach informatycznych oraz dlaczego to one w głównej mierze odchodzą z zawodu. Rozważają dlaczego informatycy pracują za darmo stwarzając „wolne oprogramowanie", a czasem niszczą systemy swoje i przyjaciół, na pozór bez powodu.
Publikacja adresowana jest do dwóch grup. Po pierwsze, do informatyków, żeby zobaczyli swój zawód też jako kulturę i rozumieli czym ryzykują wybierając ten pozornie spokojny sposób pracy. By mieli świadomość, że w Indiach informatycy rezygnują z realizowania tej profesji, widząc w niej zagrożenie dla życia. Po drugie, jest adresowana do tych wszystkich, którzy kontaktują się z informatykami, jednocześnie w życiu prywatnym, jak w zawodowym. Żeby zauważalna odmienność informatyków nie była przeszkodą w realizacji wspólnych celów, ani przeszkodą we wspólnym życiu z informatykiem.

ISBN: 9788379630202
Kod paskowy: 9788379630202
Autorzy: Łubieńska Katarzyna, Woźniak Jacek
Kod wydawcy: 32098
Miejscowość: Warszawa
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.5x23.5cm
Języki: polski

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.